Reakce na raketové testy Spojených států? Vypálení mezikontinentální balistické rakety Bulava z ponorky Jurij Dolgorukij

MOSKVA | Ministerstvo obrany Ruské federace zveřejnilo video vypálení balistické rakety Bulava z ponorky Jurij Dolgorukij. Odpálení rakety proběhlo z vod Barentsova moře. Maketa bojové hlavice úspěšně zasáhla cvičný cíl na polygonu Kura na Kamčatce, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ministerstvo obrany RF kromě vypálení rakety Bulava z ponorky Jurij Dolgorukij informovalo i tom, že z ponorky Tula byla navíc vypálena balistická raketa Siněva. Raketa byla odpálena z oblasti Severního ledového oceánu a úspěšně zasáhla cvičný cíl na polygonu Čiža v Archandělské oblasti.

Na ruském vojenském rezortu také zdůraznili, že oba provedené starty potvrdily technické charakteristiky raket a funkčnost systémů lodních raketových komplexů.

Raketa Bulava (v kvalifikaci Severoatlantické aliance SS-NX-30) je třístupňová mezikontinentální balistická raketa na pevné palivo, která je rozmísťována na ponorky třídy Borej (projekt 955). Raketa dokáže nést až deset jaderných bloků individuálního navádění a překoná jakoukoliv protiraketovou obranu nepřítele. Maximální dolet rakety přesahuje 8 000 kilometrů.

Odpálení rakety Bulava

Série atomových ponorek čtvrté generace projektu Borej a Borej A, které budou vyzbrojeny raketami Bulava, se na nejbližší desetiletí stane základem námořních strategických jaderných sil Ruska.

Celkem by mělo být postaveno osm takových ponorek. Tři z nich – Jurij Dolgorukij, Alexandr Něvskij, Vladimir Monomach – už má námořnictvo k dispozici, čtvrá – Kníže Vladimír – by měla být předána v prosinci.

Ponorka Tula je čtvrtá z projektu 667BDRM. Tyto ponorky jsou dlouhé 166 metrů a široké 12 metrů, výtlak činí okolo 12 tisíc tun. Tula se dokáže ponořit do hloubky 400 metrů a plout pod vodou rychlostí až 24 uzlů. Posádka je tvořena 140 námořníky, ve výzbroji má 16 balistických raket R-29RM Siněva.