Piloti Smartwings přiletěli Boeingem z Řecka do Prahy pouze s jedním motorem

PRAHA | Nepříjemné chvíle zažili cestující letící z dovolenkového ráje na řeckém Samosu do Prahy. Jejich letadlu totiž ve vzduchu nad Egejským mořem vypověděl službu jeden ze dvou motorů. Piloti se místo nouzového přistání rozhodli v cestě pokračovat, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek | repro: CC BY 3.0 / Přední Kopanina / Praha, Nebušice, startující letadlo

Piloti Beoingu 737-800 společnosti Smartwings na čtvrteční lince QS1125 z ostrova Samos do Prahy zaznamenali krátce po startu závadu na levém motoru. Po dvou neúspěšných pokusech motor znovu nastartovat se piloti rozhodli pokračovat dále na své trase.

Podle portálu Aviation Herald letoun sestoupil na nižší letovou hladinu ze 36 tisíc stop na 24 tisíc stop a po 2 hodinách a 20 minutách letoun se 180 lidmi na palubě bezpečně přistál na letišti v pražské Ruzyni. Sedmnáct hodin po přistání v Praze, kdy došlo k nutným opravám, letadlo mohlo opět do vzduchu.

Podle serveru posádka obvykle během podobné poruše volí nouzové přistání. Jak upozorňuje server Zdopravy.cz, uvádí to i veřejně dostupný manuál pro Boeing 737-800. Důvodem je riziko poruchy druhého motoru. Společnost Smartwings odmítá, že by došlo k porušení bezpečnostních předpisů. Zdůraznila, že piloti jsou na takového situace dobře vycvičení.

„Posádka postupovala v souladu s bezpečnostními a provozními postupy pro tyto případy a letadlo bezpečně přistálo. Velitel letadla patří k nejzkušenějším ve společnosti, posádka měla situaci pod kontrolou a rozhodně by nic nepodcenila,“ uvedla mluvčí letecké společnosti Smartwings Vlaďka Dufková pro server Zdopravy.cz. No co mají dělat, když jim chybí letadla?

Jak ale tvrdí portál, v roce 2016 letadlo Smartwings při výsadku motoru na cestě z Malagy do Prahy přistálo v Lyonu. Minulý čtvrtek piloti letadla Airbus A321 s 233 lidmi na palubě ruské společnosti Ural Airlines dokázali přistát v kukuřičném poli poté, co do motorů narazili racci. V důsledku nehody bylo hospitalizováno 23 osob.