Rozšíří se válka se Sýrie i do Libanonu?

BEJRÚT | Dva členové Hizballáhu a jeden příslušník íránských vojenských sil měli být podle tvrzení AFP obětmi izraelského náletu na syrské hlavní město Damašek v noci na neděli. K útoku byl zneužit libanonský vzdušný prostor. To odsoudil jako válečný zločin libanonský premiér Saad Harírí. Írán letecký útok na své cíle dementoval. Hrozí eskalace války ze Sýrie do Libanonu?

Izraelský dron | repro: onjewishmatters.com

V neděli brzy ráno havarovaly v Bejrútu dva izraelské bezpilotní letouny. Nebyly však sestřeleny libanonským hnutím Hizballáh, řekl novinářům jeho mluvčí Muhammad Afife.

Nehodu dvou izraelských bezpilotních strojů nad Bejrútem nazval libanonský premiér Said Harírí narušením libanonské suverenity a agresí vůči ní, co že je válečný zločin útočné války. Zřícený dron dopadl k budově tiskovéhoslužby Hizballáhu.

Libanonská agentura NNA že dva muži v budově byli lehce zraněni v důsledku exploze izraelského nepřátelského letounu. Libanonská armáda také potvrdila incident a zdůraznila, že místo pádu bylo obklíčeno a byla podniknuta veškerá příslušná opatření. Vojenská policie zahájila vyšetřování, jež kontroluje libanonský soud.

Po havárii dronů byl vzdušný prostor narušen izraelskými stíhačkami

Skupina izraelských stíhacích letounů vykonala let nad libanonskou metropolí a jižními městy po incidentu se sestřeleným izraelským bezpilotním letounem nad jižním předměstím Bejrútu.

Sputniku to sdělil informovaný zdroj z bejrútského mezinárodního letiště. „Pozorovali jsme je nad Bejrútem a v jižním Libanonu. Vykonaly řadu manévrů a pak opustily libanonský vzdušný prostor,“ řekl zdroj.

Hasan Nasralláh slíbil odplatu

Hasan Nasralláh | foto: albawaba.com

Vrcholný představitel Hizballáhu Hasan Nasralláh v neděli vyhrožoval Izraeli odplatou poté, co podle jeho slov došlo k útoku dronem na sídlo tiskové agentury jeho organizace v Bejrútu. Ve večerním projevu prohlásil, že hnutí udělá vše, aby zmařilo všechny budoucí útoky, informovala agentura AFP.

Podle Nasralláha při tomto leteckém útoku zahynuli dva členové Hizballáhu. V televizním projevu k tisícům stoupencům Hizballáhu řekl, že útok na cíl v jižní části Bejrútu byl první takovou nepřátelskou akcí od války mezi jeho hnutím a Izraelem z roku 2006.

Podle jeho slov porušil rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která ukončila 33-denní konflikt, který si vyžádal dvanáct set obětí na životech, převážně civilistů, v Libanonu a 160 mrtvých v Izraeli.

„Čas, kdy izraelské letadla přilétají a bombardují části Libanonu, skončil,“ prohlásil Nasralláh. „Izraelské armádě na hranici říkám, od dnešního večera buďte připraveni a čekejte na nás. To, co se stalo včera, neprojde,“ vzkázal jim, že odplata bude tím, že příště sestřelí cokoliv.