Libanonský prezident nazval útok Izraele na Bejrút vyhlášením války

BEJRÚT | Libanon může hodnotit útoky izraelských dronů jako „vyhlášení války“, prohlásil prezident Michel Aoun během setkání se zvláštním vyslancem OSN Jánem Kubišem. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Michel Aoun | repro: Sputnik (© AP Photo / Hussein Malla)

„Libanon zaslal stížnost Radě bezpečnosti OSN jako odpověď na agresi Izraele v jižním předměstí Bejrútu a ponechává si právo na sebeobranu, neboť události jako vyhlášení války nám dávají právo bránit svou suverenitu a nezávislost“ uvádí se ve zprávě tiskové služby prezidenta.

Aoun také zdůraznil, že jednání Izraele porušuje první bod rezoluce RB OSN 1701: „Nejednou jsem na setkáních s Vámi říkal, že Libanon nevystřelil ani jednu kulku z hranice, což je přípustné pro sebeobranu. Včerejší událost nám dává právo to udělat,“ uzavřel prezident.

V noci na neděli izraelské drony zaútočily na stanoviště Hizballáh v jižním předměstí Bejrútu. Jeden dron havaroval a dostal se do rukou členů hnutí, druhý explodoval. K události došlo několik hodin poté, co izraelští vojáci letecky zaútočili blízko syrského města.