Sojuz MS-13 byl přepojen na ISS, aby přijal robota Fedora

MOSKVA | Ruský kosmonaut Alexandr Skvorcov přepojil loď Sojuz MS-13 z jednoho modulu ISS na jiný, což umožní druhý pokus o spojení Sojuzu MS-14 s robotem Fedorem. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Humanoidní robot Fedor ve šlépějích Jurije Gagarina

Loď se Skvorcovem, Italem Lucou Parmitanem, a Američanem Andrew Morganem se odpojila od modulu Zvězda a připojila se k Poisku. Operaci vykonal Skvorcov ručně, posádka měla kvůli bezpečnosti na sobě skafandry Sokol.

Přepojení umožnilo uvolnit modul Zvězda pro opětovné spojení Sojuzu MS-14, jež se má konat v úterý, v 6:12 moskevského času.

Nosná raketa Sojuz-2.1a s lodí Sojuz MS-14 startovala z Bajkonuru 22. srpna ráno. Bylo to první vypuštění nové rakety, která má nahradit Sojuzy-FG.

Orbitální stanice ISS

Bylo to rovněž první vypuštění pilotované lodi bez posádky po téměř 30 letech. Jediný kosmonaut na palubě je androidní robot Fedor. Podle plánu má pracovat na ISS do 6. září, a pak se vrátí na Zem.

Sojuz MS-14 se měl spojit s modulem Poisk 24. srpna, ale na vzdálenosti menší sta metrů nedokázala loď kvůli poruše zesilovače signálu sbližovacího systému Kurs pokračovat ve sbližování s ISS, proto posádka odvedla Sojuz od stanice na bezpečnou vzdálenost.


Robot Fedor má během práce na ISS především nacvičovat spolupráci s člověkem, což je potřebné pro další vývoj modelu, který bude pracovat mimo stanici ve volném vesmíru, řekl Sputniku hlavní konstruktér vědeckovýrobního sdružení Androidní technika Alexej Bogdanov.
V odpovědi na otázku, které konkrétní úkoly má plnit robot, Bogdanov řekl, že jsou to malá tajemství.