Nikoho jsme nepožádali o to, aby Rusko vrátili do G8, a nikoho o to žádat nemíníme

MOSKVA | Pokračují zajímavé události kolem návratu Ruska do G8 (současného G7, pozn. ed.). Někteří členové tohoto spolku jsou proti návratu Ruska, nejrazantnější to oznámila Kanada. Jiní jsou naopak by chtěli vidět Rusko znovu ve svých řadách – a to jsou ti silnější hráči, jako Spojené státy, Německo a Francie, ale ptal se někdo samotného Ruska?

Sergej Viktorovič Lavrov

Jak dále informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk, tak padají i jiné návrhy. Například, Donald Tusk navrhl, aby místo Ruska do elitního klubu pozvali Ukrajinu. Ostatní jsou proti: Kdo potřebuje v spolku nestabilní krajinu se zruinování hospodářstvím ….? Moskva prohlašuje, že nikoho nežádala, aby ji vrátili do G8 (G7) a nevidí v tom potřebu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov na tiskové konferenci podotkl, že svět se změnil a všechny důležité otázky mezinárodní politiky se řeší v jiných formátech a G8 v tomto případě nebude hrát podstatnou roli.

Zopakoval, že Rusko nikoho o nic žádat nebude: „Nikoho jsme o nic nežádali, ani o to, aby Rusko vrátili do G8. Ani jednou v průběhu těchto let jsme nejen nevyvolala téma ‚osmičky‘ v rozhovorech s kýmkoli, ale, otevřeně řečeno, vůbec jsme neuvažovali s ‚osmičkou‘, když jsme připravovali naše zahraničněpolitické plány, „cituje Lavrova, Viktora Sergeje Viktoroviče ruská informační agentura RIA Novosti.

Připomněl, že téma obnovení G8 nastolili západní politici, přičemž nejprve to neprobrali s Ruskem, ale hned to uvedli ve svých oficiálních vystoupeních: „Žádné prohlášení na toto téma jsme nedělali a ani nemíníme dělat. Život razantně postupoval. Nevyhýbáme se kontaktem se zeměmi, které jsou členy ‚sedmičky‘, ale hlavní otázky světového hospodářství, světové politiky, včetně finanční, se v současnosti řeší ve skupině G20,“ zdůraznil Sergej Viktorovič Lavrov.

Formát G20, podle ruského diplomata, je vhodný proto, že do této skupiny patří i členové G7, i členové BRICS. „Naše pozice ve skupině G20 se určují těmi dohodami, které vznikají v rámci BRICS,“ vysvětlil ruský ministr zahraničí.A vytřel si tak západem…

Reklama: