Rusko plánuje vývoj zcela unikátního vrtulníku

MOSKVA | V Rusku se projektuje zásadně nový vrtulník, který v sobě spojí dřívější úspěšná řešení, oznámil ředitel pro inovace holdingu Ruské vrtulníky Andrej Borisovič Šibitov, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ruské vrtulníky

„Bude to zásadně nový stroj vyrobený za použití aditivních technologií, nových metod montáže, kompozitních materiálů s jinými, moderními profily rotoru a ocasní vrtule a s pokrokovou konstrukcí hlavy rotoru,“ řekl v interview pro korporativní časopis. Nyní je projekt v etapě formování.

Podle slov Šibitova, Andreje Borisoviče v sobě spojí všechna významná řešení konstrukčních kanceláří Milja a Kamova, a také Kazaňského závodu na výrobu vrtulníků.

Připomenul, že v holdingu už byla vykonána vědeckovýzkumná práce na projektování nadějného rychlého vrtulníku, v jehož rámci byla vykonstruována létající laboratoř na základě Mi-24.

Podotkl rovněž, že v rámci tohoto projektu byla vytvořena vědeckotechnická základna pro zvyšování rychlosti letu, a získané výsledky budou použity mj. při vývoji nadějného komerčního vrtulníku.

Generální ředitel holdingu Ruské vrtulníky Andrej Ivanovič Boginskij dříve oznámil, že Ministerstvo obrany Ruské federace určilo parametry nadějného bojového (rychlého) vrtulníku a zvolilo projekt Miljovy konstrukční kanceláře. Podle jeho slov bylo státnímu objednavateli navrženo asi deset koncepcí nadějného rychlého vrtulníku.

Smlouva o vědeckovýzkumné práci na koncepci nadějného bojového vrtulníku byla uzavřena mezi holdingem Ruské vrtulníky a ministerstvem obrany v roce 2017. Do té doby létající stroj na základě Mi-24, který vzlétl poprvé v lednu 2017, dosáhl rychlosti asi 400 kilometrů za hodinu.

Reklama: