Historické vlaky přivezou návštěvníky za světovým dědictvím Vagonky a Tatry

OSTRAVA | Dopravní prostředky z produkce slavných značek Tatra Kopřivnice a Vagonka Studénka se také letos představí veřejnosti. Akce „Technické dědictví – VAGONKA & TATRA ve světě“ se bude poslední srpnovou sobotu odehrávat hned na třech místech – na letišti Leoše Janáčka v Mošnově, ve Vagonářském muzeu na zámku ve Studénce a v Technickém muzeu v Kopřivnici. České dráhy vypraví mezi těmito místy historické vlaky.

Motorový vůz M 131.1 | reprofoto: YTB

Představení dopravních prostředků z produkce Tatry Kopřivnice a Vagonky Studénka doplní v sobotu 31. srpna 2019 také jízdy ČD Nostalgie. Návštěvníci se tak mohou stylově přepravit mezi jednotlivými dějišti akce historickými vozy a jednotkami vyrobenými v Tatře nebo Vagonce.

Na trase Studénka – Mošnov – Štramberk budou jezdit motorové vozy M131.1 „Hurvínek“, které byly v Kopřivnici vyráběny od roku 1949. Z Ostravy bude jezdit elektrická jednotka EM 475.1 ze 60. let „Pantograf“ vyráběná ve Studénce.

Pantografické jednotky zvané také žabotlamy | reprofoto: YTB

Další historický unikát bude k vidění přímo na letišti, a to tatrovácký motorový vůz M 120.417 přezdívaný „Věžák“. Tento unikátní motoráček byl vyroben v roce 1931 a jeho zvláštností je, že strojvedoucí seděl v kabině na střeše a s průvodčím se dorozumíval lodním telefonem.

Kromě výše uvedených jízd zvláštních vlaků proběhne navíc ještě jízda motorového historického vlaku po tzv. sedlnickém trianglu. Odjezd z Mošnova je v 9:45, vlak pojede po třech spojkových kolejích tvořících kolejový triangl mezi Mošnovem a Sedlnicemi. Zpátky do Mošnova dorazí v 10:01 hod.

Současnou výrobu Vagonky budou představovat elektrické jednotky CityElefant na pravidelných linkách z Ostravy.

Slovenská strela | repro: wikipedia.org