Miloš Zeman uvedl, jak mu pomohl Vladimir Vladimirovič Putin při jednání s Donbasem

PRAHA | Ve středu byli na Pražském hradě přijati prezidentem Milošem Zemanem čeští velvyslanci. Každý rok se v Praze koná jejich porada, proto ani tento rok nebyl výjimkou. Témata, o kterých hovořili, byla například zpomalování růstu německé ekonomiky na Česko či lidská práva.

Miloš Zeman a Vladimir Vladimirovič Putin | reprofoto: cz.sputniknews.com

Velvyslanci, jejichž tradičním bodem programu je i setkání s prezidentem, hovoří od pondělí v Černínském paláci o české zahraniční policie, ekonomické diplomacii či o tématech bezpečnosti. Prezident Zeman sdělil, že negativní vliv bude mít na Česko zpomalování německé ekonomiky. Právě ekonomickou situací svůj projev zahájil.

„Pokud bude pokračovat program uzavírání německých elektráren a pokud my se k tomu bláznovství nepřidáme, máme skvělou příležitost k exportu elektrické energie do Německa,“ vyjádřil svůj názor Zeman, který jistou příležitost vidí například v možném vývozu elektrické energie do Německa. Právě o té si Zeman myslí, že nebude stačit a bude jí nedostatek.

Celý projev ZDE.

Co se týče obchodu s africkými zeměmi, je Zeman poněkud skeptický. Řekl, že nejde jen o to uzavřít obchod, ale rovněž ho i zaplatit. Dodal, že v Indii, která se mu jeví jako zajímavá, jsou stále byrokratické překážky. „V každém případě pracujme na diverzifikaci našich exportních aktivit,“ sdělil prezident. Rovněž oznámil, že by rád hledal v zahraničí nové příležitosti pro české podnikatele.

Zeman dále poznamenal, že „žvanění o lidských právech je neproduktivní, to co potřebujeme, je konkrétní lidskoprávní pomoc“. Právě český prezident se nedívá příliš pozitivně na to, když dochází ke kárání různých zemí kvůli tomu, že nedodržují lidská práva, rovněž si myslí, že to nemá velký vliv a přiklání se spíše k pomoci konkrétním lidem. Právě zmíněnou pomoc konkrétním lidem uvedl na příkladu ukrajinského teologa a historika Igora Kozlovského. Zeman dále řekl, že napsal dopis předsedovi donbaské separatistické vlády, ten mu však neodpověděl.

„Shodou okolností jsem byl v Rusku, a tak jsem požádal Vladimira Putina, aby mi pomohl. Musím vysoce ocenit, že mi pomohl a že Kozlovský byl osvobozen,“ zdůraznil ve svém projevu.

Projev prezidenta republiky při setkání s vedoucími zastupitelských úřadů ČR v zahraničí

Reklama: