Babiš a Morawiecki varovali před ztrátami kvůli ekologickým požadavkům

VARŠAVA – PRAHA | Andy Babiš spolu s dalšími osmi ministry přijel včera do Varšavy. Během návštěvy jednali o klimatu, znečištění vzduchu nebo o opatřeních proti dovozu masa se salmonelou. Babiše uvítal polský předseda vlády Mateusz JakubMorawiecki, českou delegaci čekaly vojenské pocty a česká hymna.

Mateusz Jakub Morawiecki a Andy Babiš | repro: thenews.pl (PAP/Radek Pietruszka)

Ještě před pracovní cestou do Varšavy Babiš upozornil, že Polsko je jeden z nejdůležitějších partnerů. Během setkání budou mluvit o evropském rozpočtu a také o klimatu, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Budeme diskutovat i klima. Je potřeba o tom mluvit racionálně a rozumně, abychom neohrozili náš průmysl a zaměstnanost,“ řekl před návštěvou Polska Babiš. „Navíc se chce s Morawieckým domluvit, aby země Visegrádské čtyřky pozvaly na svůj summit se zeměmi západního Balkánu také britského premiéra Borise Johnsona,“ dodává agentura.

Agentura pak informuje o závěrech jednání česko-polském: „Polsko a Česká republika trvají na tom, že plnění environmentálních závazků by nemělo být pro ekonomiku škodlivé, uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki po setkání s českým premiérem Andrejem Babišem, které proběhlo ve středu ve Varšavě.“

„Musíme to udělat rozumným způsobem, který nezvýší náklady ekonomiky a zároveň se postará o klima,“ prohlásil polský premiér.

Zároveň předseda polské vlády vyslovil názor, že západní země nemohou od svých východních sousedů požadovat příliš vysoké environmentální standardy. „Pro některé západní státy je snazší diskutovat o neutrální klimatické energii, protože jejich ekonomika je v jiné fázi vývoje,“ podotkl Morawiecki.

„Nechceme ztratit výrobu kvůli tomu, aby si někdo stanovil vyšší klimatické cíle,“ zdůraznil polský premiér.

Andrej Babiš zase řekl, že sdílí pozici svého polského protějšku. „Bavme se o klimatu, buďme rozumní, ale nezapomeňme, že jsme průmyslové země,“ zdůraznil český premiér. Oznámil, že v září na konferenci o klimatu v New Yorku o tom bude aktivně diskutovat.

Ukážeme, že krom Němců jsme tu i my

Ilustrační snímek – V4

Kromě toho předseda české vlády po setkání s Morawieckým prohlásil, že Visegrádská skupina (Polsko, Česká republika, Slovensko a Maďarsko) zve britského premiéra Borise Johnsona na jednání o brexitu.

„Pozveme britského premiéra Borise Johnsona, abychom mu řekli, že v Evropě je kromě Německa a Francie také V4, která je velice silná,“ avizoval český premiér.

Podle jeho slov čas ukáže, jestli britský premiér změní názor. Jde o Johnsonův záměr změnit některá ustanovení dříve vypracované předlohy brexitové dohody.

Morawiecki zase řekl, že Johnson může navštívit schůzku visegrádské skupiny v září. Podle polského předsedy vlády jsou v současné době možné různé možnosti vývoje událostí – jak dosažení kompromisu, nebo prodloužení doby vyjednávání, tak tvrdý brexit.

A co tam chtěl dělat zbytek? Nebyl to jen výlet?

Do Polska odjel také na pracovní cestu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček, ministr obrany Lubomír Metnar, ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, ministr dopravy Vladimír Kremlík, ministr zemědělství Miroslav Toman a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Ministr obrany Lubomír Metnar bude se svým polským kolegou podepisovat dohodu o spolupráci ve vojenském letectví „Umožní nám lépe plnit závazky NATO a protivzdušné obrany,“ přiblížil Metnar.

Ministr zemědělství Miroslav Toman chce nastolit otázku polského masa. „S polským ministrem si budeme ty věci vyhodnocovat, probíhají pravidelné kontakty. Došlo k určitému pokroku,“ pověděl Toman.

Ministr životního prostředí Brabec chce diskutovat o zlepšování kvality vzduchu v pohraničních oblastech v Moravskoslezském kraji. S polským ministrem životního prostředí by také měli mluvit o nelegálním přeshraničním převozu odpadků z Polska a o rozšíření hnědouhelného dolu Turów.