Americká zaostalost! Některé státy Spojených států jsou podle HDP na úrovni zemí třetího světa

WASHINGTON | Navzdory impozantnímu kumulativnímu hrubému domácímu produktu (HDP) Spojených států (SS) nevypadá tento ukazatel ani zdaleka tak růžově při bližším porovnání jednotlivých federálních států americké unie. Mnohé z nich jsou v tomto ohledu na úrovni relativně chudší země třetího světa, píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk s tím, že Iowa je srovnatelná se Slovenskem a Maryland se vyrovná České republice.

Cáry zbylé z „Hvězd a pruhů“

„Například Oregon je na úrovni Uzbekistánu, Montana má HDP jako Honduras, Ohio jako Irák, Kentucky, Jižní Karolína a Alabama jsou na tom podle HDP podobně jako Etiopie, Oklahoma jako Ekvádor, Wyoming se vyrovná Mozambiku, New Hampshire je srovnatelný s Nepálem, Rhode Island se Senegalem, Connecticut je na úrovni Srí Lanky, New Jersey je srovnatelné s Alžírskem, Aljaška a Jižní Dakota mají HDP jako Salvador, Kansas jako Tanzanie, Missouri jako Myanmar (Barma), Idaho a Západní Virginie mohou soupeřit s Uruguayí,“ píše autor článku.

Dále pak dodává, že Utah má stejný HDP jako Ázerbájdžán , Mississippi soupeří s Turkmenistánem, Nebraska se vyrovná Srbsku a Nevada Bulharsku. „Lotyšsko by si mohlo vyměnit místo se Severní Dakotou a Nové Mexiko si může podat ruku s Litvou. O něco lépe je na tom Maryland, který se vyrovná České republice, respektive Delaware se srovnatelným HDP jako má Slovinsko,“ píše Gabriel Gačko.

Na úroveň Slovenska aspiruje výší HDP Iowa, přezdívaná také jako stát Jestřábího oka (The Hawkeye State), která sice zaostává za Slovensku v počtu obyvatel (cca 3 150 tis.), avšak rozlohou je téměř třikrát větší než Slovensko.

Na rozdíl od Slovenska nehraje při tvorbě HDP státu Iowa automobilový průmysl prakticky žádnou roli. Iowa je známá hlavně chovem prasat a dobytka, produkcí mléka a pěstováním kukuřice, sóji a ovsa. Agrární a potravinářský sektor jsou klíčovými odvětvími a tahouny ekonomiky státu Iowa, z čehož profituje i zpracovatelský a potravinářský průmysl. Iowa přitom dokáže vyprodukovat srovnatelné HDP jako Slovensko se svým mohutným automobilovým průmyslem.

Na poměry Spojených států je Iowa relativně homogenním bělošským státem s minimálním podílem Hispánců (3,7% populace), Afroameričanů (2,2%) a původních Američanů – Indiánů (0,2%).

Pozoruhodné je, že v rámci majoritní bělošské populace (93,5%) dominují potomci přistěhovalců z Německa a ze Skandinávie. Při sčítání obyvatelstva se přibližně každý třetí Iowan hlásí k německému původu. Němci stáli při založení 35,7% rodových linií v Iowě. Až za nimi figurují Irové (13,5% rodových linií) a Angličané (9,5%).

Reklama: