Poslanci nakonec projednají návrh ústavní žaloby „Klubu poraženců“ na prezidenta Zemana 26. září

PRAHA | Senátní návrh „Klubu poražených“ ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana by se ve Sněmovně měl projednávat ve čtvrtek 26. září. Při včerejším projednávání návrhu zářijové schůze dolní komory se na tom dohodl organizační výbor. Novináře o tom informovali členové výboru.

Miloš Zeman | repro: © Sputnik (Alexej Vitvitskij)

„Sněmovna návrh žaloby obdržela 31. července. Pokud by o ní poslanci nedokázali rozhodnout do tří měsíců, skončila by v koši. Už v pátek příští týden se návrhem začne zabývat ústavně-právní výbor Sněmovny,“ informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Předseda poslanců vládního klubu ANO Jaroslav Faltýnek novinářům oznámil, že zařazení debaty o ústavní žalobě na program schůze 26. září navrhl právě on, i když se hnutí k celé žalobě staví záporně.

„Došli jsme k závěru, že je potřeba bod projednat,“ uvedl. „Když jsem žalobu četl, tak mně to připadá jako slátanina několika volebních období,“ oznámil také Faltýnek, který si o tomto návrhu chce promluvit i s prezidentem Zemanem.

Pozitivně se k postupu organizačního výboru postavil předseda opoziční ODS Petr Fiala, podle kterého je to lepší, než kdyby musela být vyvolána mimořádná schůze: „Je to určitě řešení lepší, než kdybychom museli vyvolávat mimořádnou schůzi. Poslanecká sněmovna se má v tomto případě pouze vyjádřit, zda souhlasí s tím, co vypracoval Senát, a zda je toho mínění, že se tím má zabývat Ústavní soud,“ uvedl modrý klaun a politických eunuch Fiala.

Polický deviant Petr Fiala útočí jako nacista na demokraticky zvoleného prezidenta

Místopředseda Sněmovny za Piráty Vojtěch Pikal, který někdy neví jako i se píše v jeho jméně, se domnívá, že většina členů opozičního pirátského klubu nejspíše podpoří návrh žaloby. „Návrh je významný ústavní akt, který nelze promlčet,“ vypustil ze své teroristické huby.

Pikal se pokouší řídit schůzi poslanců | repro: PL

Žaloba se k Ústavnímu soudu dostane v případě, že pro návrh bude hlasovat aspoň třípětinová většina, což znamená minimálně 120 poslanců. Při pohledu na rozložení sil v dolní komoře, kde většinu drží koalice ANO a ČSSD s podporou KSČM, a také s přihlédnutím na pozici hnutí SPD to není vůbec pravděpodobné. Bude to je trapná šaškárna a exhibice liberálně-totalitních loutek.

Reklama: