Hurikán Dorian zesílil, v pondělí zasáhne Floridu. Na Bahamách vyhlásili evakuaci

MIAMI | Hurikán Dorian, který směřuje k pobřeží amerického státu Florida, zesílil a byl zařazen do čtvrté kategorie z pěti, informuje americké Národní centra pro hurikány (NHC) se sídlem v Miami. Dorian se přesouval tento týden podél kolonie Spojených států Portorika a očekává se, že východní pobřeží Floridy zasáhne v pondělí večer místního času. Během víkendu by měl dále nabírat na síle.

Hurikán Dorian | repro: weather.com

Z Doriana se podle NHC stal extrémně nebezpečný hurikán 4. kategorie s maximální rychlostí větru až 220 kilometrů za hodinu. K Bahamy by měl dorazit v neděli. Severozápadní část Baham by se podle NHC měla připravit na život ohrožujícím příliv, při kterém by se hladina vody mohla zvýšit o 3 až 4,5 metru nad běžnou úroveň.

Bahamský premiér Hubert Minn nařídil evakuaci skupiny bahamských ostrovů známých pod názvem Abaco a také částí ostrova Grand Bahama. Jejich obyvatele vyzval, aby nebyly pošetilí a nesnažili se úder hurikánu přestát. „Pokud se neevakuujete, můžete za to zaplatit životem,“ řekl.

Přestože NHC zatím neeviduje výstrahy pro pobřežní oblasti, mnozí obyvatelé Floridy podle AP pociťují bezmocnost poté, co americký vůdce Donald John Trump ve svém tweetu ze čtvrtečního večera varoval, že z Doriana může být po zesílení absolutní příšera.

DJT v akci | repro: SITA (AP-Jacquelyn Martin)

Není přitom jasné, kde přesně tento hurikán udeří na pevninu. Meteorologové uvedli, že to může být kdekoliv mezi souostrovím Florida Keys a jižním okrajem státu Georgia.

Vzhledem k této nejistotě americké úřady zatím nezadali žádné evakuace. Na většině území Floridy se mezitím lidé vykupují z obchodů zásoby balené vody a vytvářejí se fronty při čerpacích stanicích.

Floridský guvernér Ron DeSantis vyhlásil stav ohrožení, což umožňuje posílení dodávek paliva. K podobnému kroku přistoupila i sousední Georgia. „Očekáváme obrovské množství záplav … Všechny na Floridě vyzýváme, aby měli zásobu jídla, léků a vody na sedm dní,“ řekl DeSantis.

Reklama: