Turecko může zahájit operaci v Sýrii bez dohody se Spojenými státy

ISTANBUL | Turecko má v úmyslu přistoupit k realizaci vlastního plánu operace v Sýrii východně od Eufratu, pokud se mu v průběhu několika nejbližších týdnů nepodaří dohodnout se Spojenými státy (SS) o kontrole tohoto regionu tureckými vojáky, uvedl v sobotu turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan.

Recep Tayyip Erdoğan a Donald John Trump v japonské Ósace | repro: Hürriyet Daily News

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak Turek a SS dosáhli dohody na vytvoření koordinačního centra společných operací a plánované bezpečnostní zóny na severu Sýrie východně od Eufratu.

Syrská arabská republika kategoricky vystoupila proti této dohodě, protože podle syrské vlády omezuje syrskou suverenitu a územní celistvost, navíc má dohoda také porušovat mezinárodní právo.

„Jestli v průběhu několika týdnů naši vojáci neovládnou a nebudou kontrolovat území východně od Eufratu, budeme realizovat své plány operace. Už nám nezůstalo moc času a trpělivosti. Nikdo se nebude snažit nás oklamat za použití Islámského státu jako záminky. To, že se teroristická organizace, kterou jsme téměř zničili, schovala za zády našeho spojence, nám přináší jiný problém,“ oznámil Erdoğan na adresu syrských Kurdů, když vystoupil na ceremoniálu udělování diplomů absolventům vojenské univerzity v Istanbulu. Dodal také, že Turecko nemá v úmyslu se vzdát členství v Severoatlantické alianci (SA), ani svých spojenců.

Na začátku srpna turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan oznámil, že jeho země zahájí vojenskou operaci východně od Eufratu na severu Sýrie. Tato oblast je v současné době pod kontrolou kurdských sil sebeobrany, jež mají podporu Spojených států.

Dále bylo tureckým ministrem obrany Hulusim Akarem oznámeno, že pokud se Turecko nedohodne se Spojenými státy na bezpečnostní zóně v regionu, je připraveno zahájit operaci na severu Sýrie.

V tomto případě by šlo o 30 kilometrů širokou nárazníkovou zónu, která by byla podél turecké hranice. Také americký vůdce Donald John Trump promluvil o tom, že zónu je nutné vytvořit. Turecký prezident by s tím souhlasil v takovém případě, že by ji kontrolovala turecká armáda.

Reklama: