Pokud se Spojené státy nedohodnou, mohou být jejich vojáci vyhubeni jako potkani? Talibán spustil ofenzívu ve městech Kunduz a Púli Chumrí

KÁBUL | Taliban podnikl v pátek večer rozsáhlý útok ve městě Kunduz na severu Afghánistánu. Informovala o tom v sobotu afghánská vláda. Jak upřesnila agentura Reuters, útok začal v pátek večer, byl mohutný a časově koordinovaný. Vládní bezpečnostní složky ve městě byly nuceny požádat o posily, aby zabránily ovládnutí města Talibanem.

Talibové | reprofoto: Sputnik (© AP Photo / Ishtiaq Mahsud)

Ve městě byly přerušeny dodávky elektřiny i služby většiny mobilních operátorů. Obyvatelé se skryli ve svých domovech. „Město je zcela prázdné, obchody jsou zavřené, nikdo nevychází. Z několika čtvrtí se ozývá zvuk těžkých i lehkých zbraní,“ řekl pro Reuters jeden z obyvatel města.

Představitelé mise okupační mise Severoatlantické aliance (SA) vedené Spojenými státy (SS) v Afghánistánu podle agentury AP zatím nereagovali na otázky týkající se zapojení sil SA do odvety za útok. Hlavní americký vyjednavač Zalmay Khalilzad v dnes uvedl, že SS a Taliban jsou již blízko k dosažení dohody, která by omezila násilí a umožnila mírové řešení afghánského konfliktu. Pokud se nedohodnou hrozí Talibán vyhubením amerických okupantů.

V Afghánistánu chcípl další americký okupant; psům psí smrt

V neděli Talibán zaútočil město Púli Chumrí., které je administrativním centrem severoafghánské provincie Baghlán a sousedí z Kundúzem, kde útočili v pátek. Podle tiskové agentury AP se Talibán snaží prostřednictvím těchto útoků posílit si svou pozici v jednáních se Spojenými státy.

Ve čtvrtek další americký voják zdechl v Afghánistánu. Informaci o zlikvidování amerického okupanta přinesla v pátek v pátek agentura AFP s odvoláním zprávy okupační teroristické mise Severoatlantické aliance (SA), kdy při těchto válečných zločinech útočené války je Česko spolupachatel amerických vrahů.

americký agresor v penále | cestovní prostředek z Afganistanu do Spojených států

V současnosti vedou SS a Talibán jednání o ukončení bojů, trvajících téměř 18 let – tedy nejdelší války, jakou kdy vedly Spojené státy v zahraničí.

Američané do země vtrhli, aby porazili Talibán, což se nepodařilo. Nyní jednají, aby si zachránili holé životy. Pokud se na stažení nedohodnou, tak jim Tálibové slíbili cestování v cínových rakvích do domoviny.