Ministrů zahraničí jak Hřibů v lese… A zaslouží Kolář přes hubu?

Podle naší ústavy se o zahraniční vztahy a politiku ČR má starat vláda, prostřednictvím MZV, a prezident republiky. Připadá mi ale, že se do ní dnes míchá kdejaký „nýmand“.

Milan Šarapatka

Tak třeba pražský primátor Hřib asi co nejdřív vyhlásí válku příštímu hegemonu světa, Číně. Opakovaně totiž, nejspíš aby tu Čínu smrtelně pokořil, vyjadřuje hrdinský požadavek na udělení samostatnosti Tibetu, přestože dokonce ani jeho nejvyšší představitel, Jeho Svatost, Dalajláma, nic takového nechce!

A stejně tak vehementně nesouhlasí ani s politikou jedné Číny, přestože ta je už desítky let součástí oficiální české zahraniční politiky, a požaduje samostatnost Tchaj-wanu, přestože sám vládnoucí režim na Tchaj-wanu oficiálně nikdy samostatnost na pevninské Číně nevyhlásil. Tchaj-wan je uznáván jako nezávislý stát pouze 23 státy. A to výhradně z rozvojového světa, kterým za to Tchaj-wan bohatě zaplatil tu to a tu zase ono (jako třeba v Papui-Nové Guineji, kde jsem působil, postavil za uznání samostatnosti budovu Národního parlamentu). Ale třeba už něco slíbili i primátorovi Hřibovi….., třeba velikánskou sochu červivého Hřiba před Magistrátem na Mariánském náměstí….

Možná by si o zahraniční politice a dějinách cizích zemí mohl pan primátor občas někde alespoň něco přečíst, než do ní bude zase příště strkat nos.

No a aby toho nebylo málo, máme tu další budoucí hvězdu naší diplomacie, starostu Prahy 6 Koláře, který se asi hodlá vydat do světa ve šlépějích svého diplomatického otce (musí z něj mít ale velikou radost, pan otec!). Ten pro změnu zase bojuje se současným spoluvládcem světa, Ruskem. Sice zatím jen o sochu generála Koněva, ale opravdická válka už je určitě na spadnutí….

Je mi v podstatě jedno, jestli na Jugoslávských partyzánech/náměstí Interbrigády Koněvova socha stojí nebo ne. Sochy se s každou změnou režimu vždycky bouraly . Císařovy, Masarykovy, Leninovy, Stalinovy…, no a teď nejspíš přijde na řadu i ta Koněvova. Jenom si tak myslím, že je to připomínka roku 1945 a Prahu tehdy Rusové skutečně od Němců osvobodili a že je to taky už docela dost dávno. Tak co….

Co mně ale naopak vadí je to, že starosta Kolář nemá evidentně nic jiného na práci, než se prostřednictvím sochy Koněva hloupě zviditelňovat. Nebudou zase nějaké volby nebo tak něco? A teď má dokonce kvůli Koněvovi ochranku. No, já si myslím, že by opravdu přes ústa dostat měl. Ale ne kvůli Koněvovi, to je jenom nepovedené PR pana Koláře. Mně mnohem víc vadí každodenní dopravní kolaps na Kulaťáku, Kolářovo exhibování v Playboyi, za peníze Prahy 6, nebo kšeftování s projekty na Praze 6. Za to by měl možná dostat dokonce i přes „hubu“.

Reklama: