Číňané objevili na odvrácené straně Měsíce podivnou látku

PEKING | Čínský rover Jü-tchu 2 objevil na odvrácené straně Měsíce neznámý materiál. Materiál byl zpozorován během průzkumu jednoho z kráterů: Rover ho zachytil na jednom z vysílaných snímků, uvádí to Daily Mail, který je citován světovou zpravodajskou agenturou a rozhlasovou stanicí Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Odvrácená strana Měsíce

Na webu mise se upřesňuje, že fotografie byly obdrženy koncem července. Na měsíčním roveru je instalován spektometr Visible and Near-Infrared Spectrometer (VNIS) umožňující určit složení materiálu podle odráženého světla od něj. Vědci zatím nevědí, z čeho se skládá nález, a řekli pouze, že má neobyčejnou barvu a gelovitou strukturu.

Čínský průzkumný program Čchang-e 4 zahrnuje tři fáze: Oblet okolo družice Země, přistání na Měsíci a doprava vzorků z jeho povrchu na Zemi. Čínští inženýři a specialisté první dvě fáze úspěšně vykonali.

V roce 2013 Čína na Měsíc vyslala lunární vozítko Jü-tchu 2 (v překladu Nefritový králík). Bylo na palubě přistávacího modulu Čchang-e 3 a přistál do kráteru Sinus Iridum (Záliv duhy) 14. prosince 2013. Jü-tchu byl první umělý objekt, který od roku 1976 hladce přistál na Měsíci, tehdy to byla sovětská sonda Luna 24.

Ilustrační snímek

Reklama: