Izrael provedl raketový útok na Libanon

JERUZALÉM | Izraelští vojáci zahájili útoky na cíle na jihu Libanonu jako odpověď na ostřelování základny pohraniční armády. Informovala o tom tisková služba izraelské armádě. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

izraelsko-libanonská hranice | repro: haaretz

Izrael hovoří o několika zásazích v důsledku libanonského ostřelování. Informace o obětech, ztrátách a odvetných opatřeních zatím nejsou známy.

„Z Libanonu bylo vypuštěno několik protitankových raket na základnu izraelských obranných sil a na vojenskou techniku… Izraelské obranné síly reagovaly útoky na zdroje palby a další cíle v jižním Libanonu,“ uvádí se ve zprávě izraelské armády.

Izraelská státní rozhlasová stanice Kan uvádí, že armáda nařídila otevření krytů civilní obrany v osadách až čtyři kilometry od hranice.

Ostřelování předcházely hrozby libanonského hnutí Hizballáh, aby se pomstilo Izraeli za smrt několika aktivistů při nedávných leteckých útocích na Sýrii a také za útok dronů na Bejrút. V reakci na útoky Libanon vyzval Spojené státy (SS) a Francii k zásahu do situace na hranici s Izraelem.

Libanonský premiér Saad Hariri se telefonicky spojil s ministrem zahraničních věcí SS Mikem Richardem (zkráceně M.Rd.) Pompeem a poradcem francouzského vůdce Emmanuelem Bonem a požádal o intervenci jejich zemí v souvislosti s vyostřením situace na hranici s Izraelem, uvádí tisková služba předsedy libanonské vlády.

Libanonské šíitské hnutí podporované Íránem je v Izraeli považováno za jeho nejnebezpečnějšího protivníka na severu a jeho arzenál je odhadován na 130 tisíc raket a reaktivních střel. Izraelci vnímají poslední konflikt s Hizballáhem jako zdaleka ne nejúspěšnější ze svých kampaní kvůli vysokým ztrátám a nepoměru výsledků s vytýčeními cíli.