Andy Babiš už není trestně stíhaný. Státní zástupce vše zastavil

PRAHA | Státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v případu padesátimilionové evropské dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo, informuje server ČeskéNoviny.cz, který je provozován veřejnoprávní Českou tiskovou kanceláří (ČTK).

Andy Babiš se směje | repro. FB AB

Žalobce podle zastavil i stíhání Babišových rodinných příslušníků a spolupracovníků. „Městské státní zastupitelství v Praze uvedlo, že dozorový státní zástupce změnil názor na posouzení kauzy a s jeho rozhodnutím se nyní seznamuje vedoucí státní zástupce. Zjišťuje, zda je změna zákonná a důvodná,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

Předseda vlády v neděli řekl, že pokud existuje spravedlnost, státní zástupce jeho stíhání zastaví. Kdyby žalobce podal obžalobu, Babiš by z čela vlády stejně neodešel, jelikož ctí presumpci neviny.

Lhůta pro rozhodnutí v případu skončila v sobotu. Ještě v pátek nebylo podle Cimbaly jasné, zda nebude lhůta prodloužena. Kromě zastavení trestního stíhání připadalo v úvahu také podání obžaloby, postoupení případu jinému orgánu, nebo vrácení případu policii k došetření.

„Stíhání státní zástupce zastaví mimo jiné tehdy, jestliže skutek není trestným činem nebo není prokázáno, že jej spáchal obviněný. Dalším důvodem k zastavení stíhání je jeho nepřípustnost – stíhat nelze třeba zemřelého nebo člověka, kterého v daném stíhání omilostnil či amnestoval prezident,“ vysvětluje ČTK závěrem.

Reklama: