Působivé záběry z odstartování rakety Rokot z kosmodromu Pleseck

MOSKVA | V sobotu 31. srpna Vzdušně-kosmické síly Ruské federace uskutečnily start rakety Rokot s kosmickým přístrojem vojenského zaměření z kosmodromu Pleseck. O tom informovali Sputnik v tiskové službě Ministerstva obrany Ruské federace.

„Všechny předstartové operace a start rakety kosmického účelu Rokot byly uskutečněny v obyčejném režimu. Pozemní prostředky kosmických jednotek zabezpečily kontrolu startu a letu rakety,“ uvedli ve vojenské správě, ze které cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Start byl uskutečněn v 16.00 h. (EAT). První spuštění programu Rokot se uskutečnilo z kosmodromu Pleseck 16. května 2000.

Start rakety Rokot

Z Bajkonuru 22. srpna odstartovala raketa Sojuz 2.1а s kosmickou lodí, ale žádní lidé na její palubě nejsou. Do vesmíru odletěl humanoidní robot záchranář Fjodor ruské výroby. Při spojení lodě Sojuz s ISS došlo ke kmitání, které nebylo dříve zaznamenáváno a loď s robotem Fedorem se nemohla spojit s ISS.

Později ruský kosmonaut Alexandr Skvorcov přepojil loď Sojuz MS-13 z jednoho modulu ISS na jiný, což umožní druhý pokus o spojení Sojuzu MS-14 s robotem Fedorem, který má během práce na ISS především nacvičovat spolupráci s člověkem, což je potřebné pro další vývoj modelu, který bude pracovat mimo stanici ve volném vesmíru.