Zemi zasáhla magnetická bouře

MOSKVA | Po celé Zemi byla zaregistrována magnetická bouře, která byla druhou nejsilnější v letošním roce, informovali o ní vědci z laboratoře rentgenové astronomie Slunce Fyzikálního ústavu Ruské akademie věd.

Ilustrační snímek

„Dost značné posílení geomagnetické aktivnosti bylo zaregistrováno současně téměř všemi sledovacími stanicemi na naší planetě,“ píše se na portálu ústavu, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Magnetická bouře začala 31. srpna a trvala do dnešního rána. Maximální síla, kterou registrují vědci, činí dva stupně podle pětistupňové škály. Souvisí to s přiblížením k Zemi proudu mocného slunečního větru.

„Jistým překvapením byl brzký začátek bouře, kterou jsme očekávali nejdřív v neděli, a také její síla, předpověď slibovala pouze obvyklou bouři pro toto roční období, minimálního prvního stupně,“ uvádí se ve zprávě.

Dnešní magnetická bouře je letos druhá nejsilnější. Vědci sdělili, že silnější byla zaznamenána za osm posledních měsíců pouze jednou, letos v květnu – 3 stupně z 5.

„S ohledem na dost velkou rychlost proudu a také stabilní situaci na Slunci můžeme znovu očekávat bouři koncem září, asi 27. – 28. Bude-li stejná jako nynější anebo se za tuto dobu sníží rychlost proudu plazmatu, se dnes nedá přesně říct,“ poznamenali vědci.

Podle slov odborníků může magnetická bouře také způsobit problémy v elektrárnách a transformátorech. „V praxi se to ale stane málokdy, protože moderní elektrárny a transformátory mají ochranu před skoky napětí, tento problém může být aktuální jenom pro staré zařízení,“ upřesnili odborníci.