Ruská pozice. Turek Recep Tayyip Erdoğan odsoudil útok letectva SS na Idlib jako americkou agresi

ANKARA | Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan odsoudil útok amerického letectva na syrskou deeskalační zónu Idlib. Podle něj není možné na takové kroky Spojených států (SS) zavírat oči. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Andy u Truka Recepa | repro: tccb.gov.tr

„V posledních dnech se Spojené státy, bohužel, zapojily do konfliktu provedením leteckého úderu v Idlibu, v jehož důsledku přišlo o život asi 700 civilistů. Samozřejmě mohou tam být i militanti, ale Idlib postupně mizí… Nelze se na to zavírat oči. Jednáme o tom s Ruskem a Íránem. Naše delegace jsou neustále v kontaktu,“ řekl Erdogan v Ankaře na společné tiskové konferenci s Andrejem Babišem, který se jel na Turka podívat.

Dodal, že má v úmyslu projednat téma Idlibu na summitu Ruska, Turecka a Íránu v Ankaře 16. září a na Valném shromáždění OSN, které se uskuteční na konci září. „Uprchlíci odtud nás ovlivňují, proto jsme na to tak citliví,“ řekl Erdogan. Syrská vládní armáda v sobotu jednostranně zastavila vojenskou operaci v deeskalační zóně Idlibu.

Ruská reakce na americký útok

Ministerstvo zahraničních věcí označilo rozhodnutí Spojených států (SS) zahájit letecký útok v Idlibu za porušení všech dohod. Dodalo také, že kroky Washingtonu jsou nelogické a protichůdné a kromě toho budí rozpaky.

„Na jedné straně američtí zástupci všech tribun, včetně OSN, požadují zastavení eskalace napětí v Idlibu, kopí strach v souvislosti s utrpením civilního obyvatelstva a ignorují bezprecedentní koncentraci teroristů uznanou Radou bezpečnosti OSN. Na druhé straně zahájí letecký útok, jehož výsledkem je rozsáhlé ničení a ztráty na životech,“ uvádí se v komentáři diplomatické služby.

V neděli Washington porušil veškeré dohody a neinformoval Moskvu ani Ankaru před leteckým útokem na území mezi vesnicemi Maarat Misrin a Kafer Haya v provincii Idlib, sdělilo Centrum pro usmíření znepřátelených stran. Dne 31. srpna od 6:00 ráno vyhlásila syrská armáda jednostranně příměří na tomto území a informovala o tom zástupce všech zúčastněných stran. Toto příměří mělo umožnit civilistům opustit Idlib humanitárním koridorem.

Reklama: