Bělorusko zavřelo hranice s Ukrajinou

MINSK | S poměrně nečekaným prohlášením vystoupil běloruský prezident Alexandr Grigorjevič Lukašenko, který oznámil, že Bělorusko hermeticky zavřelo hranici s Ukrajinou. Informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Alexandr Grigorjevič Lukašenko

Vysvětlil, že v poslední době se proud pašovaných zbraní z Ukrajiny do Běloruska zesílil, a proto vedení země muselo reagovat a zabetonovat hranici. Oznámil to v úterý v Minsku na tiskové konferenci v průběhu mezinárodní konference, jejímž hlavním tématem je boj proti terorismu prostřednictvím inovačních metod, dodává deník.

„Byli jsme přinuceni zcela zavřít hranici se svými bratry, blízkými lidmi, a zavřít hranici pevně, ještě více, než se Severoatlantickou aliancí, která se pro nás vždy, od dávných dob, zdála být nepřítelem číslo jedna. A dnes jsme totálně zavřeli hranici s našimi lidmi. Proč? Do Běloruska odtud začaly proudit zbraně,“ cituje běloruského prezidenta ruská informační agentura TASS.

Dále pak dodal, že tam, kde jsou zbraně v rukou obyčejných lidí a hlavně naladěných na nacistickou minulost, třeba očekávat, že propukne terorismus. Podotkl: „Hranici jsme uzavřeli ne kvůli slušným lidem a ne pro ně, ale pro bandity, kteří převážejí zbraně.“Připomněl, že když vypukl konflikt na Donbasu, navrhl Evropě konkrétní plán opatření s jeho osobními a běloruskými státními garancemi. Chtěl garantovat ta opatření, které měly být provedeny, aby se v Evropě zachoval mír. Postěžoval si, že EU jeho plán odmítla a podpořila ukrajinské nacisty, kteří se Majdanem dostali k moci za podpory amerických vrahů a banditů z Washingtonu.

„Nás všechny poškozuje konflikt na Ukrajině. Je to velký problém i pro mě osobně, jako hlavy státu, který sousedí s Ukrajinou. Proč dodnes nezastavili tento konflikt? Vždyť uběhlo už pět let. Proč? Protože to někdo potřebuje …“ zdůraznil Alexandr Grigorjevič Lukašenko.

Reklama: