StBák Babiš a vrah Kurdů Erdoğan jednali o osudu Čechů obviněných ze spolupráce s Kurdy

PRAHA – ANKARA | Osud dvou českých občanů vězněných v Turecku byl na pořadu dne úterních jednání Andreje Babiše a Recepa Tayyipa Erdoğana. Babiš uvedl, že z toho má dobrý pocit, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

StBák Babiš a vrah Kurdů Erdoğan | repro: Spuntik ( Murat Cetinmuhurdar – Presidential Press Office)

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas byli zadrženi tureckými úřady a odsouzeni na šest let za spolupráci s ozbrojenci kurdské organizace YPG, kterou Ankara považuje za teroristickou skupinu. Všelichová si trest odpykává v izmirské věznici a Farkas ve Vanu na jihovýchodě Turecka.

Během zadržení Češi tvrdili, že byli humanitárními aktivisty a mířili do Iráku, kde chtěli zřídit polní nemocnici. Na fotografiích, které se dostaly do rukou tureckých vyšetřovatelů, však dvojice pózovala se zbraněmi. Mimo jiné na sociálních sítích vystupovali pod kurdskými pseudonymy Serxwebun Botan a Zelane Botan.

V roce 2017 byli Všelichová a Farkas odsouzeni k 75 měsícům ve vězení, možnosti o odvolání byly vyčerpány a v červenci roku 2018 verdikt potvrdil turecký nejvyšší soud.

Podle Babiše česká strana současně usiluje o předčasné propuštění dvojice a o zlepšení jejich podmínek věznění. „Podmínky z hlediska konzulárních služeb jsou podle velvyslance z turecké strany velice vstřícné. To znamená, že naši dva občané jsou navštěvováni, že mají přístup jejich zástupci,“ sdělil Babiš.

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas

Zloděj Babiš také dodal, že z jednání s tureckým prezidentem má dobrý pocit, o detailech ale nepromluvil. Nyní je Babiš na návštěvě v Turecku za doprovodu ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a také podnikatelské delegace. S Erdoğanem měl premiér projednat také otázky vzájemné obchodní výměny, spolupráce v oblasti migrace či boje s terorismem.