Ekoteroristé, greténi a další zelení pošuci

Neuplyne jediného dne, aby se zelení pomatenci blábolící své mantry o ekologii (přesněji ekologismu), klimatických změnách a globálním oteplování někde nepřivazovali, někam nešplhali nebo ale alespoň se někde nepoflakovali a nevydávali to za celosvětový boj za lepší eko a biozítřky.

Jan Kopal | foto: Ivana Haslingerová

Do ulic vyrážejí zasloužilí soudruzi z Hnutí Duha, ale i svazácká nedochůdčata z hnutí Extinction Rebelion, kteří tento týden ve středu zablokovali Pařížskou ulici na křižovatce se Širokou ulicí. Jejich „objevné“ heslo „Klimatické změně neujedeš“ působí dojmem, že jeho tvůrci se inspirovali v 50. letech a bojem komunistů s mandelinkou – americkým broukem. Sice malinko jiný slovník, ale myšlení a ideologie stále stejná.

Toxická nákaza, která se kolem nás šíří, by se dala popsat jako greténismus. Jde o slovní spojení jména postižené aktivistky Grety Tintin Eleonory Ernman Thunbergové a lékařského pojmu kretenismus, neboť typický kretén se inteligencí pohybuje kolem úrovně dítěte.

Ono se o nic jiného nejedná, než-li o dětskou hru na ekologii a záchranu planety. A co říci závěrem našim zeleným raplům? Věděl bych, co by jim variací své legendární filmové hlášky z nezapomenutelných Pelíšků odpověděl Jiří Kodet…