Britští poslanci pohrdají svými voliči; Žádné volby, žádný brexit, jen bruselská totalita

LONDÝN | Dolní sněmovna britského parlamentu podpořila návrh odložení brexitu, pokud nebude možné dosáhnout dohody s Evropskou unií. Udělala to navzdory žádostem premiéra Borise Johnsona. Nyní zákon je ke schválení Sněmovnou lordů. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Dolní sněmovna | repro: žumpa ČRo

Odpovídající návrh zákona v první den práce parlamentu po prázdninách představila skupina poslanců, kteří se stavěli proti tvrdému brexitu. Při hlasování ve středu ho podpořilo 327 poslanců, 299 bylo proti němu.

Zákon požaduje po vládě, aby vyžadovala odložení brexitu za hranici 31. října, pokud nedojde k dohodě mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Britský premiér Boris Johnson v této souvislosti navrhl mimořádné parlamentní volby.

„Pokud byl takový návrh zákona schválen, nebude možné, aby vláda plnila své povinnosti. Volby by se měly konat a být naplánovány na úterý 15. října,“ řekl Johnson ve středu večer. „Tento zákon odstranil právo země rozhodovat, jak dlouho zůstane v EU. Nyní musí země rozhodnout, kdo půjde do Bruselu na jednání s EU, vůdce opozice nebo já,“ dodal Johnson.

Volby poslanci také odmítli

Alexander Boris de Pfeffel Johnson

Dolní komora britského parlamentu nepodpořila návrh premiéra Borise Johnsona na provedení předčasných parlamentních voleb 15. října. O tom svědčí výsledky hlasování.

Pro provedení voleb byla potřeba podpora dvou třetin z celkového počtu poslanců, to znamená 434 členů parlamentu. Pro provedení voleb hlasovalo 298 lidí, proti 56.

Premiér Johnson navrhl provést předčasné volby poté, co dolní komora parlamentu schválila zákon o zamezení brexitu bez dohody k 31. říjnu.