WTO může padnout za oběť americké ekonomické války vedené vůči Číně

ŽENEVA | Čínská lidová republika (ČLR) podala u World Trade Organization (WTO) žalobu na Spojené státy (SS). V Pekingu tvrdí, že nová cla amerického vůdce Donalda Johna Trumpa porušují pravidla této organizace. V prohlášení čínského ministerstva obchodu se praví, že Čína hodlá pokračovat v otevřené politice a hájit své zájmy v důležitých vícestranných mezinárodních sférách.

Ilustrační snímek | reprofoto: © Fotolia / Vkilikov

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak je to už třetí žaloba ohledně cel, kterou ČLR proti SS podala u WTO. Postoj Pekingu je v této otázce jednoznačný. Členské státy WTO mají řešit vznikající obchodní spory v rámci příslušných procedur stanovených touto organizací. Každá země má tedy v případě poškození jejích zájmů jiným státem, obchodním partnerem, právo podat na něj žalobu u WTO. Jednostranné zavedení cel a dalších omezení je přímým porušením základních norem a pravidel WTO.

SS ale trvají na tom, že žádná pravidla WTO neporušují. Ve Washingtonu tvrdí, že se zavedení cel na čínské zboží konalo v rámci opatření na ochranu společenské morálky. Pravidla WTO skutečně povolují zavedení jednostranných překážek ve výjimečných případech: proti hernímu byznysu, televiznímu vysílání, apod. Neexistuje však precedent, aby cla kvůli ochraně společenské morálky platila pro celý obrat zboží mezi dvěma státy.

Spojené státy (SS) odůvodnily svůj postoj následovně: Peking si prý dlouhá léta nelegálně přisvojuje americké technologie. Stát přitom aktivně financuje byznys, aby vychoval národní šampiony. V důsledku této politiky, tvrdí Washington, si Peking uměle zajišťuje konkurenční výhody pro čínskou produkci. Víc než to, použití amerických technologií dává SS do předem nevýhodného postavení a ohrožuje národní bezpečnost.

Zavedení cel je proto odůvodněné a dá se považovat za opatření na ochranu společenské morálky. SS prohlašují, že obchodní spor vypukl po vyšetřování americké strany v rámci článku č. 301 Obchodního zákoníku SS. Problémy ekonomických vztahů mezi Čínou a SS proto přesahují rámec kompetence WTO, což znamená, že akce SS neporušují žádná pravidla této organizace. Inu, Čína je jiného názoru a pak by bla WTO přežitá, kdyby platilo, co tvrdí ze Spojených států.

Reklama: