Ukončí diplomatické styky s Tchaj-wanem a uznají ho za součást velké Číny s vládou v Pekingu?

HONIARA | Šalamounovy ostrovy plánují přerušit své diplomatické vztahy s Tchaj-wanem a postavit se na stranu Čínské lidové republiky, která Tchaj-wan považuje za své území v rámci politiky jedné Číny – „jedna země, dva režimy“, tak jak to aplikovali po návratu britské kolonie Hongkongu pod čínskou správu.

Šalamounovy ostrovy

Vláda Jihopacifické souostroví Šalamounovy ostrovy tento diplomatický krok oznámila světové veřejnosti a byla ve čtvrtek citována tiskovou agenturou Reuters.

Diplomatický krok, který ještě čeká na oficiální schválení, by byl dalším úspěchem pro Peking. Podle ČLR nemá Tchaj-wan právo na navazování vztahů se samostatnými státy. V současnosti uznává suverenitu Tchaj-wanu pouze 17 států.

„Nemůžeme stát po boku Tchaj-wanu dalších 40 let. Nastal čas na to, abychom si našli nové přátele a posunuli se v životě dál. Náš nový vztah se bude zabývat politikou jedné Číny, která uznává Peking jako oficiální vládní administrativu,“ prohlásil v parlamentu Šalamounových ostrovů lídr vlivné vládní frakce Peter Shanel Agovaka.

Šalamounovy ostrovy přehodnocují svou alianci s Tchaj-wanem poté, kdy se po dubnových volbách ujal funkce nový premiér Manasseh Sogavare a začal hledat nové cesty ke zlepšení ekonomických vyhlídek své země. Šalamounovy ostrovy uznávají Tchaj-wan za suverénní stát od roku 1983 a jsou jeho největším tichomořským spojencem s přístupem k leteckým základnám a přístavem pocházejícím z dob druhé světové války.

Čínské ministerstvo zahraničí na iniciativu Šalamounových ostrovů reagovalo pouze slovy, že Peking má zájem o diplomatické vztahy se všemi zeměmi, které uznávají politiku jedné Číny.

Reklama: