Bibi Netanjahu vyzval k zesílení tlaku na Írán

JERUZALÉM | Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval k zesílení nátlaku na Teherán kvůli prohlášením íránského prezidenta Hasana Rúháního o jaderné dohodě. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Bibi Netahjahu | repro: abcnews.go.com

„Dnes ráno nás informovali o ještě jednom porušení, o ještě větším opovržení ze strany Íránu, tentokrát jde o jeho snahu získat jaderné zbraně. Je to v souladu s agresivními aktivitami Íránu proti mezinárodní mořeplavbě a proti zemím regionu a také jeho úsilí o útok na stát Izrael, úsilí, které se nezastavuje,“ řekl Netanjahu před odletem do Londýna. Cituje ho premiérova kancelář.

„Dnes není čas na jednání s Íránem. Dnes je čas na posílení nátlaku na Írán,“ dodal. Šéf izraelské vlády sdělil, že také tuto otázku hodlá projednat v Londýně s britským premiérem Borisem Johnsonem a hlavou Pentagonu Markem Esperem. Jen zapomněl dodat, že dohodu jednostranně vypověděly Spojené státy. Proč by jí měl Írán dodržovat?

Íránský prezident Hasan Rúhání dříve učili prohlášení, že Teherán odmítá v rámci třetí etapy snížení jaderných závazků plnit body jaderné dohody, jež se týkají výzkumů ve sféře atomu, jelikož dohodu nedodržují Spojené státy, které prohlásily prostřednictvím vůdce DJ Trumpa, že od ní odstupují a uvalily na Írán sankce, což je porušení dohody.

Orangutan s granátem v ruce Trump a Hasan Ruhání

„Prohlašuji přímo, že íránská Organizace pro jadernou energii má zahájit třetí krok. Všechny závazky uvedené ve Společném komplexním akčním plánu, jež se týkají výzkumné činnosti a vývoje, odložíme,“ řekl Rúhání v přenosu státní televize. Podle jeho slov bude tak Teherán moci konat výzkum v oblasti nových typů odstředivek a také obohacovat uran na úrovni, kterou potřebuje stát.

Ztělesnění třetí etapy snížení jaderných závazků má Írán zahájit dnes. Rúhání předtím prohlásil, že na první pohled nebude třetí etapa překvapující, její účinek ale bude výjimečný. Společný komplexní akční plán stanoví jistá omezení vývoje a použití Íránem jak počtu, tak typu odstředivek, upravuje činnost této země ve výzkumu a vývoji.

Reklama: