Malajský premiér zpochybnil neutralitu vyšetřování zřícení letu MH17

KUALA LUMPUR | Mezinárodní vyšetřování katastrofy letu MH17 je založeno na pozicích těch, kteří byli touto tragédií poškozeni. Takový názor v rozhovoru pro Sputnik uvedl malajský premiér Mahathir Mohamad. „Jejich názory nemohou být spravedlivé a neutrální,“ uvedl v rozhovoru, ze kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

Podle něj je nutné vytvořit nezaujatý orgán s experty z různých zemí, který by mohl tragédii letu MH17 vyšetřit. Zároveň poznamenal, že Malajsie dlouho neměla přístup k důkazům ve věcí zřícení Boeingu letu MH17.

„Nevíme, jestli ty důkazy, ke kterým po tak dlouhé době nyní máme přístup, mohou být skutečně založeny na faktech,“ uvedl premiér.

Politik také okomentoval obvinění na adresu Ruska, které by podle těchto obvinění mělo být do celé tragédie zapojeno. Podle premiéra jsou tato obvinění vyvolána špatnými vztahy Západu a Moskvy a také hledáním viníka, který bude muset vyplatit pojistné částky.

„Pokud dokážete najít zemi odpovědnou za tragédii, potom příbuzní obětí budou moci předložit své požadavky ohledně vyplacení pojistného. Samozřejmě příbuzní nepochybují o výsledcích vyšetřování. Jestli je Rusko vino, bude muset zaplatit kompenzaci za incident,“ dodal.

Spojené státy, Nizozemsko a Austrálie nemají zájem o skutečné vyšetření a Malajsie podle premiéra Mahathira Mohamada pochybuje, že existují dostatečné důkazy na obvinění na adresu Ruské federace.

Jako nezaujatý člověk, jako postranní pozorovatel, mohu říci, že některé výsledky vyšetřování se mi nezdají pravdivými stejně jako mnohým lidem v Malajsii,“ uzavřel premiér.

Malajsijský premiér už dříve vyjádřil nedůvěru ohledně výsledků mezinárodního vyšetřování. Mohamad tehdy prohlásil, že Spojené státy, Nizozemsko a Austrálie ve skutečnosti nemají zájem na tom, aby byly zjištěny příčiny zřícení a nalezeni skuteční viníci tragédie. Podle něj se prostě rozhodly, že za to ponese odpovědnost Rusko.


Letadlo Boeing letu MH 17 směřující z Amsterdamu do Kuala Lumpur bylo sestřeleno 17. července 2014 na východní Ukrajině. Zemřelo všech 298 lidí na palubě. Ukrajina obvinila z události povstalce, ti ale svou vinu odmítají.
V červnu mezinárodní vyšetřovací tým zveřejnil jména tří Rusů a jednoho Ukrajince, kteří jsou podle vyšetřovatelů odpovědní za katastrofu v nebi nad Donbasem.
Jedná se o jednoho z bývalých vůdců povstalců Igora Girkina (rovněž známý jako Strelkov), Sergeje Dubinského a Olega Pulatova a ukrajinského občana Leonida Charčenka.
Nizozemsko po nich vyhlásilo mezinárodní pátrání. Ovšem důkazy jsou jen rétorické.
Loni vyšetřovatelé oznámili, že letoun byl sestřelen raketou systému protivzdušné obrany BUK, který patří 53. ruské protivzdušné brigádě dislokované v Kursku. Ovšem zase bez důkazů, jen tvrzení.
Moskva veškerá obvinění odmítá. Dne 20. června ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin označil důkazy zveřejněné mezinárodním vyšetřovacím týmem za nedostatečné.

Reklama: