Den otevřených dveří v ČNB

PRAHA | Česká národní banka při příležitosti letošního 100. výročí zavedení československé koruny otevírá v sobotu 21. září prostory své hlavní budovy veřejnosti. Tématem Dne otevřených dveří je přiblížení činností centrální banky.

Česká národní banka | repro: YTB

Zpřístupněn bude např. bývalý trezor, pracovna guvernéra či zasedací místnost bankovní rady. Dozvíte se také, jak probíhala výroba druhé největší zlaté mince na světě. Seznámíte se s procesy výroby bankovek a mincí, které vám představí naši partneři Státní tiskárna cenin a Česká mincovna.

Máte jedinečnou příležitost nahlédnout do kuchyně tiskárny a seznámit se s tradičními tiskovými technikami knihtisku a hlubotisku. Česká mincovna z Jablonce nad Nisou představí výrobu oběžných i pamětních mincí od prvního návrhu až po finální ražbu. V rámci prezentace budete moci nahlédnout pod ruce výtvarníka, rytečky nebo proofařky a také si vyrazit svůj žeton.

I malí návštěvníci si přijdou na své. Celým dnem je bude provázet kreslená korunka, která jim zábavnou formou vysvětlí principy fungování ČNB. Pro děti jsou připraveny také hry a pracovní listy vztahující se k naší měně. Součástí programu je i série přednášek členů bankovní rady.