Miloš Zeman: Šaroch je odvážný, jeho rozhodnutí by se mělo zveřejnit. Komentoval prezident „Čapí hnízdo“

PRAHA | Rozhodnutí navrhující zastavit trestní stíhání premiéra Babiše, které čítá 90 stran, by se mělo zveřejnit. ParlamentnímListům.cz to řekl prezident Miloš Zeman. Na adresu nejvyššího žalobce Pavla Zemana hlava státu uvedla, že by se k případu zatím vůbec neměl vyjadřovat. Miloš Zeman také ocenil Šarocha. „Vážím si ho za jeho odvahu,“ citují ParlamentníListy.cz prezidenta republiky.

Miloš Zeman a Andy Babiš v Lánech za stolem u oběda
foto: twitter Jiřího Ovčáčka

Rozhodnutí o devadesáti stranách, v nichž státní zástupce Jaroslav Šaroch zdůvodňuje, proč navrhuje zastavit trestní stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo, by se mělo zveřejnit. Přál by si to prezident Zeman, který to řekl během rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Server se hlavy státu ptal, zda nebylo předčasné blahopřát premiérovi k zastavení stíhání, když podle nejvyššího žalobce ještě věc rozhodnuta není a Šarochovi nadřízení to ještě mohou změnit.

„Pavel Zeman by se k tomu vlastně neměl vůbec vyjadřovat, protože o tom vůbec nic neví. Předpokládám, že ten materiál pana Šarocha ještě nečetl. Je to 90 stránek, nebo dokonce 20 tisíc stran spisu, ze kterého pan Šaroch vycházel. Ne, ne, ne. A dodal, že vyhcházel z mediálních informací že Šaroch stíhání zastavuje.

Žalobce Šarocha prezident oceňuje za odvahu, že se rozhodl stíhání premiéra zastavit. „Nemám nic proti tomu, aby se rozhodnutí pana Šarocha přezkoumalo a přál bych si dokonce, aby se těch 90 stránek zveřejnilo, aby všichni mohli posoudit, stejně jako posuzují například zdůvodnění rozsudku, důvody, které pana Šarocha k tomu rozhodnutí vedly. Nicméně, vážím si ho za jeho odvahu, protože kdyby se rozhodl naopak pro obžalobu Andreje Babiše, celá mediální smečka by mu nadšeně tleskala,“ konstatuje Miloš Zeman.

„Má dobrý vkus,“ reagoval prezident na skutečnost, že se Jaroslav Šaroch prakticky vyhýbá novinářům a odmítá zatím k věci poskytovat svá vyjádření. Mnozí žurnalisté si totiž stěžují, že před nimi „utíká“.

Reklama: