Vlaky na vodíkový pohon. Transmašholding ve spolupráci s Rosatomem plánuje vyrábět vlaky na vodík

VLADIVOSTOK | Poslanec ruské Státní dumy Sergej Ten v rozhovoru pro média označil za velmi správnou a užitečnou iniciativu společnosti Transmašholding, která ve spolupráci s Rosatomem míní vyrábět vlaky, které budou využívat ekologické vodíkové palivo.

Vlak v artické tundře | foto: Sputnik (© Depositphotos / Nordroden)

Jak dále informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk, tak dohodu o spolupráci tyto dvě společnosti podepsaly v průběhu Východního ekonomického fóra, které 4. září otevřelo brány ve Vladivostoku.

Dohodu podepsal generální ředitel Ruských železnic Oleg Belozerov, zástupce gubernátora Sachalinské oblasti Valerij Limarenko, generální ředitel společnosti Rosatom Alexej Lichačev a generální ředitel Transmašholdingu Kurill Lipa.

Vedení Ruských železnic tento projekt označilo za perspektivní, který se bude realizovat za účelem zvýšení ekologické bezpečnosti. Účastníci projektu pro média prozradili, že pilotním polygonem pro testování podobných vlaků se, podle všeho, stane ostrov Sachalin.

Poslanec ruské Státní dumy Sergej Ten v rozhovoru pro média zdůraznil, že v současnosti na celém světě hledají levné, efektivní a ekologicky bezpečné palivo: „Myslím, že každý druh paliva, který může se stát alternativou ropě a jiným existujícím druhem paliva, třeba využívat. Přirozeně, vše nové třeba stokrát prověřit v různých extrémních situacích. Je to určitě správný trend, „zdůraznil.

Sergej Ten poukázal na to, že se na realizaci projektu budou spolupracovat zkušené a silné společnosti, které by se podle něj měly co nejvíce zabývat podobnými projekty. Podotkl, že největší pozornost je třeba věnovat bezpochyby bezpečnosti – jak pro cestující, techniku, zařízení, tak i pro životní prostředí.