Fedor přistál na Zemi

MOSKVA | Kosmická loď Sojuz MS-14 nesoucí na palubě prvního humanoidního robota, který je ruské výroby, se vrátila na Zemi z mise na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informoval o tom v sobotu server Space.com.

Humanoidní robot Fedor ve šlépějích Jurije Gagarina

Sojuz MS-14 s humanoidního robotem Skybot F-850, který dostal jméno Fedor, odstartoval v rámci testovacího letu z kosmodromu Bajkonur 22. srpna.

Včera v 03:32 hodin místního času (pátek o 23:32 SELČ) kapsle přistála v kazašské stepi, přibližně 140 kilometrů jihovýchodně od města Žezkazgan, kde ho objevili pátrací týmy ruské kosmické agentury Roskosmos. Přistání proběhlo bez mimořádných událostí.

Orbitální stanice ISS

Podle serveru Space.com šlo vůbec o první případ, kdy kosmická loď Sojuz letěla k ISS bez kosmonautů, jen s humanoidních robotem. Obvykle v ní při takových misích letí tři kosmonauti. K dopravě zásob k ISS Rusko využívá automatické kosmické lodě Progress.

Humanoidní robot Fedro napodobuje pohyby člověka a v budoucnu by mohl plnit ve vesmíru úkoly místo astronautů. Během pobytu na ISS robot absolvoval sérii testů, v rámci kterých se prověřoval jeho potenciál pro případné další kosmické mise.