Nicolás Maduro Moros pozastavil dialog s opozic

CARACAS | Venezuelská vláda se nevrátí k jednacímu stolu s opozicí do té doby, dokud její teroristický vůdce Juan Guaidó nezmění své stanovisko ohledně sporného pohraničního regionu Esequibo, prohlásil prezident Nicolás Maduro Moros, jehož vystoupení bylo vysíláno na Twitteru.

Maduro Guaidóvi – Drž hubu, uřvaná opice! | repro: rte.ie

Opozice a venezuelská vláda prostřednictvím Norska provedly několik kol jednání na Barbadosu. Začátkem srpna Maduro rozhodl, že vládní představitelé nepojedou na další kolo jednání.

Koncem měsíce prohlásil, že vláda země obnovila kontakty s Norskem za účelem uskutečnění dialogu s opozicí a brzy můžeme očekávat dobré zprávy.

„Dal jsem pokyn Jorgemu Rodríguezovi (ministr komunikací) jako vedoucímu skupiny pro jednání, aby opozici navrhl, aby se jasně a rychle vyjádřila na téma Esequibo. Odešli jsme od jednacího stolu kvůli bojkotům, opatřením ekonomické blokády a pronásledování, kvůli protestu. A teď se připojuji k protestu proti pokusům Guaidóa předat Esequibo. Dokud Guaidó nezmění svůj záměr předat Esequibo, nesedneme si k jednacímu stolu… Buďto napraví, nebo nás nikdy osobně neuvidí,“ prohlásil Maduro.

V pátek venezuelská generální prokuratura zahájila vyšetřování ohledně opozičního vůdce Juana Guaidóa, který se nezákonně prohlásil za prezidenta, za pokus prodat region Esequibo. Venezuelská viceprezidentka Delcy Eloína Rodríguez Gómez ve čtvrtek prohlásila, že zločinecká organizace vedená Guaidóem se pokusila předat region Esequibo nadnárodním společnostem, například Exxon Mobil.

Jde o dávné územní nároky Caracasu na region Esequibo o rozloze přibližně 160 tisíc čtverečních kilometrů v povodí stejnojmenné řeky, který zaujímá značnou část Guyany. Konflikt se vyostřil po nástupu nového prezidenta v Guayně – nový prezident David Granger se sblížil se Spojenými státy a pustil do země společnost Exxon Mobil, načež ho Maduro obvinil z činnosti proti Venezuele.

Reklama: