Íránem prodaný tanker Adrian Darya 1 vyložil ropu v Sýrii

DAMAŠEK | Před nedávnem se odehrály zajímavé situace v souvislosti s íránským tankerem, který převážel ropu z Íránu do Sýrie. Britové v Gibraltaru na americký příkaz íránský tanker zadrželi, velmi rychle se však umravnili, když íránské vojenské námořnictvo začalo v Hormuzském průlivu zadržovat britské tankery, takže Británii hrozily obrovské škody, píše v úvodu slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Adrian Darya (bývalý Grace 1) | repro: ytb

Navzdory americkým příkazům, doporučením či výhrůžkám, Britové nakonec íránský tanker Grace-1 (přejmenován na Adrian Darya 1) propustili.

Íránci totiž náklad prodali jinému kupci a Britové a Američané tak ztratili možnost ovlivňovat dění v souvislosti s tankerem. Britové požadovali, aby tanker nevyložil ropu v Sýrii, ale na jiném místě. Ovšem to bylo jen přání, jelikož vlastník si mohl s tankerem dělat svobodně cokoliv. Kdo jej koupil?

Zpočátku to vypadalo tak, že tanker vyloží svůj náklad v Řecku, Turecku či Kypru. Nakonec se však situace ve čtvrtek vyvinula tak, že tanker přistál v syrském přístavu a vyložil ropu v Sýrii. Syrské vládní jednotky tak získají pohonné hmoty, které potřebují k ofenzívě proti teroristickým bandám.

Syrské ropná pole, ležící za Eufratem se momentálně nacházejí v okupaci Kurdů, kteří jsou poslední zástupnou armádou Spojených států v regionu. Američané poskytují Kurdům vojenskou a leteckou podporu. Pokud chce Sýrie obnovit svou suverenitu, bude muset situaci na východě Sýrie řešit. Buď se dohodnou, nebo budou Kurdové obětí amerických choutek v oblasti. A situace by se opět otočila – nepřátelství mezi Tureckem a Sýrií by se ukončilo a Kurdové by byli vytlačeni do Iráku neb do nebe.