Recep Tayyip Erdoğan chce nukleární zbraně

ANKARA | Turecký prezident prohlásil během ekonomického fóra, které se konalo před několika dny v tureckém městě Sivas, že nebude více akceptovat, aby Turecko nesmělo být vyzbrojené žádnými atomovými zbraněmi, píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

ERDOGAN – Turecká bestie se zrakem podlitým krví | foto: shoebat.com

Turecko však podepsalo v roce 1980 smlouvu o zákazu jaderných zbraní. Smlouva měla zaručit, že kromě oficiálních jaderných mocností Ruska, Spojených států, Číny, Francie a Velké Británie, nebude mít jaderné zbraně žádný jiný stát. To však nakonec nezabránilo tomu, aby se postupně staly jadernými mocnostmi i Izrael, Indie, KLDR a Pákistán.

Turecko za vlády Erdoğana se cítí silné a politicky velmi důležité. A kromě toho se turecký vůdce odvolává i na to, že když smlouva z roku 1980 nebyla dodržena již několikrát, tak ani Turecko se jí nemusí držet.

Na otázku, zda Turecko už vyvíjí jaderné zbraně, odpověděl Erdoğan nejasně a vyhýbavě: „Zbrojařský průmysl Turecka je na vysoké úrovni. A pracujeme na lecčems.“

Zabaví Erdoğan americké jaderní zbraně?

Nukleární exploze

Jak dále píše autor článku Roman Bednár, tak v červenci publikovali belgické noviny De Morgen jeden dokument Severoatlantické aliance (SA), ve kterém je zmínka o tom, že Spojené státy (SS) mají v Turecku na letecké základně Incirlik 50 kusů atomových zbraní.

Vůdce Erdoğan již v nedávné minulosti, kdy vládlo mezi Ankarou a Washingtonem velké napětí, několikrát prohlásil, že když bude okolnostmi k tomu donucen, tak odepře Američanům přístup ke skladu jejich jaderných zbraní na tureckém území.

Jak je všeobecně známo, turecký vůdce je schopen téměř všeho a nelze vyloučit ani to, že za jistých okolností je schopen vypovědět dohodu se Spojenými státy, podle níž Američané mají dovolen přístup k zmíněným zbraním a ponechá si je v Turecku. Mohla by to být reakce na miliardy ukradených dolarů za více jak sto letounů F-35, které Truci Američanům zaplatili a Spojené státy je odmítají dodat, když si Turek koupil ruské PVO komplety S-400.