Elektromobily rychle doplní své baterie také v Klimkovicích

KLIMKOVICE | Metu 170 instalovaných stanic pokořila síť veřejných dobíjecích míst pro elektromobily provozovaná Skupinou ČEZ. Nejnovější instalací je v pátek zprovozněná rychlodobíjecí stanice v Klimkovicích u dálnice D1 na předměstí Ostravy.

Benzina v Klimkovicích na D1 směr Ostrava | repro: google.com/maps/

V lednu před sedmi lety zahájila pod vlajkou ČEZ provoz první klasická dobíjecí stanice a 20. září stejného roku ji následovala první rychlodobíjecí stanice umístěná před centrálou společnosti v Duhové ulici. Od té doby se dobíjecí stanice ČEZ staly vyhledávanou adresou – celá síť dodala loni do baterií elektromobilů celkem 959 115 kWh elektřiny. Jen za letošní první pololetí letošního roku nateklo na stojanech ČEZ do baterií elektromobilů celkem 828 869 kWh elektřiny.

Nejnovější instalací je v pátek zprovozněná rychlodobíjecí stanice v Klimkovicích u dálnice D1 na předměstí Ostravy. Standardní rychlodobíjecí stojan ABB zde umožňí nabíjení všech typů a značek elektromobilů. Dobití většiny kapacity baterií elektromobilu zvládne za cca 20 minut. Stojan je vybavený DC konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS o výkonu až 50 kW. Součástí nabídky dobíjecí stanice je také AC nabíjení se standardním konektorem Mennekes, který umožňuje nabíjení s výkonem až do 22 kW. V samotných Klimkovicích fungovala od roku 2014 tzv. stanice normálního dobíjení ČEZ schopná doplnit většinu kapacity baterií v rozmezí 2-3 hodin.

„Elektromobily se rychle stávají regulérní součástí provozu jak v českých městech, tak i na silnicích, které je spojují. Úkolem nás jako energetické společnosti je podporovat tento trend především včasnou výstavbou spolehlivé rychlodobíjecí infrastruktury. Jsme rádi, že o spolupráci při této výstavbě projevují stále častěji zájem partneři, kteří dokáží nabídnout dobíjejícím řidičům kvalitní zázemí. Do konce letošního roku bychom chtěli po celé České republice nabízet elektromobilistům síť více než 200 dobíjecích stanic, z toho budou dvě třetiny rychlodobíjecích,“ říká Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ.

Infrastruktura vzniká i díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility (CEF) a prostředkům z Operačního programu Doprava. Souběžně ČEZ rozšiřuje síť také z vlastních prostředků. Skupina ČEZ na severovýchodní Moravě a ve Slezsku aktuálně provozuje 22 veřejných dobíjecích stanic, z toho 10 rychlodobíjecích. Ty elektromobilisté najdou vedle Ostravy např. ve Frýdku-Místku, Karviné a Třinci. V přípravě jsou v dohledné době stanice v dalších lokalitách.