Spojené státy ovlivnily ruské volby. Byly objeveny znaky zásahů do voleb ze strany Google a Facebooku

MOSKVA | Mnohé materiály uveřejněné na Facebooku a Google můžeme považovat za zasahování do vnitřních záležitostí RF, prohlásil místopředseda Ústřední volební komise Nikolaj Ivanovič Bulajev. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ústřední volební komise Ruské federace | repro: © Sputnik / Vladimir Pesnja

„Mnohé z toho, co tam je, se dá zařadit k materiálům, které určitě ovlivní člověka, který stojí před volbou. Pokud ovlivňují, jsem přesvědčen, že je to možné hodnotit jako zasahování do vnitřních záležitostí,“ řekl Bulajev, Nikolaj Ivanovič novinářům v rámci komentáře ke zprávám Občanské komory Ruské federaca (RF) o zasahování Facebooku a Google do voleb, což jsou americké společnosti.

„To, že (existuje) přání zasahovat do našich záležitostí teď, vylaďují se některé nástroje a mechanismy, pokračuje zdokonalování před rokem 2021, a co bude v roce 2024, o tom nikdo nepochybuje,“ dodal.

Předseda Moskevské městské volební komise Valentin Pavlovič Gorbunov uvedl během tiskové konference v komisi, že sociální sítě předem upozornily na možné přestupky. „Před několika dny jsme byli upozorněni na možná porušení volebních zákonů. V první řadě je to spojeno s publikacemi v den ticha a v den voleb,“ řekl Gorbunov, Valentin Pavlovič.

Podle jeho slov byly sociální sítě upozorněny na odpovědnost za podobné publikace. „Čím to skončí, to není v naší pravomoci… Záleží na tom, k jakým přestupkům dojde, jaké sankce mohou být použity,“ uvedl Valentin Pavlovič Gorbunov.

Roskomnadzor (Federální služba pro dozor v oblasti telekomunikací, informačních technologií a masmédií) upozornil 6. září média a kandidáty na den ticha před volbami. Kromě toho úřad zaslal představitelům společností Google, YouTube, Facebook a Instagram žádost, aby nepřipustily šíření politické reklamy 7. a 8. září, a zdůraznil, že v opačném případě to bude vnímáno jako zasahování do suverénních záležitostí země, nepřátelské působení a maření provádění demokratických voleb.

Volby v jediném hlasovacím dni 8. září se konaly v 85 ruských regionech. Občané Ruské federace volili guvernéry, poslance zákonodárných orgánů subjektů a obcí, opětovně volili poslance Státní dumy a regionálních parlamentů v obvodech s jedním mandátem.

Volební předpovědi po uzavření volebních místností. Dle předběžných průzkumů vede v ruských volbách strana Jednotné Rusko

Ella Alexandrovna Pamfilova | repro: agentura TASS

Na celém území Ruska včera proběhly a skončily volby. Podle předběžných informacích v žádném volebním okrsku nebylo hlasování uznáno za neplatné. Novinářům to prozradila šéfka Ústřední volební komise Ruské federace Ella Alexandrovna Pamfilova.

„Hlasování ve volbách, které proběhlo v jeden jediný, bylo ukončeno. Poslední volební místnosti v Kaliningradské oblasti, kde se konaly komunální volby v několika městských obvodech, byly uzavřeny. V současné době začaly všechny okrskové komise sčítat hlasy,“ uvedla včera Pamfilova, Ella Alexandrovna.

Šéfka ruské Ústřední volební komise rovněž uvedla, že podle předběžných údajů, které nyní Komise má, na rozdíl od dřívějších voleb zatím nebylo hlasování označeno za neplatné v žádném volebním okrsku.

Jednotné Rusko vede

Dmitrij Anatoljevič Medveděv

Premiér a lídr strany Jednotné Rusko Dmitrij Anatoljevič Medveděv prohlásil, že daná strana i nadále zůstává hlavní politickou silou v zemi.

„S ohledem na informace, které k nám putují z Dálného východu, ze Sibiře, a s ohledem na údaje z předběžných průzkumů, můžeme konstatovat, že si strana Jednotné Rusko nadále zachovává své vůdčí schopnosti,“ pronesl během videokonference s regionálními odděleními.

Poté dodal, že všichni můžou být s dosaženými výsledky naprosto spokojeni. „Samozřejmě proběhne sčítání hlasů a budou shrnuty oficiální výsledky. Ale celkově chci ještě jednou poznamenat, že strana Jednotné Rusko si získala podporu voličů,“ zdůraznil.

Zároveň se Dmitrij Anatoljevič Medveděv vyjádřil k experimentu s elektronickým hlasováním, který se konal ve třech volebních místnostech v Moskvě. Podle něj jde rozhodně o zajímavou zkušenost, kterou je třeba analyzovat.

Provokace proamerických trollů před volbami

Alexej Anatoljevič Navalnyj – ruský kriminálník, lhář, agent cizí moci, vlasti zrádce a vůdce páté kolony | reprofoto: youtube.com

Orgány činné v trestním řízení v sobotu 7. září objevily v petrohradské kanceláři opozičního aktivisty a bloggera Alexeje Anatoljeviče Navalného desítky hlasovacích lístků určených pro volby gubernátora města. V dané věci bylo zahájeno trestní řízení.

„Dne 7. září 2019 obdržely orgány činné v trestním řízení prohlášení, že v prostorách štábu Alexeje Navalného, který se nachází v jednom z domů na Vozněsenském prospektu, se nacházejí hlasovací lístky. Během kontroly bylo na toaletě nalezeno několik desítek hlasovacích lístků určených pro volby nejvyššího úředníka Petrohradu – gubernátora města,“ uvádělo se.


Volby na několika úrovních – Uvádělo se, že se v daný volební den bude konat více než 5 tisíc voleb na různých úrovních v 85 regionech Ruské federace, včetně voleb do 13 zákonodárných sborů. V 16 regionech v průběhu přímých voleb měli být zvoleni nejen gubernátoři, ale také městská duma ve 22 správních centrech a vedoucí ve třech krajských městech. Ve Státní dumě se navíc měly konat doplňkové volby ve čtyřech volebních obvodech s jediným mandátem (v Chabarovském kraji, Novgorodské, Sverdlovské a Orlovské oblasti).