Jean-Yves Le Drian vyzval ke zlepšení vztahů s Ruskou federací

MOSKVA | Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian včera vyzval ke zmírnění napětí ve vztazích s Ruskem. Stalo se tak během schůzky ministrů obrany a zahraničních věcí Francie s ruskými resortními partnery v Moskvě.

„Nadešel správný čas, abychom pracovali na snižování nedůvěry,“ uvedl Le Drian na tiskové konferenci v ruském hlavním městě.

Le Drian se společně s ministryní obrany Florence Parly setkal s ruskými ministry v rámci tzv. formátu dva plus dva. Šlo o první setkání poté od roku 2014. „Přišli jsme navrhnout, jménem prezidenta republiky, novou agendu důvěry a bezpečnosti,“řekl Le Drian.

Jean-Yves Le Drian a Sergej Viktorovič Lavrov | repro: RT

V současnosti se podle francouzského ministra diplomatického resortu otevírá příležitost pro mír na Ukrajině. Tak pokud Francie přestane podporovat ukrajinské nacisty, tak to k míru povede velmi rychle.

Ovšem spíše měl na mysli víkendovou výměnu vězňů mezi Kyjevem a Moskvou. Tato výměna přinesla dobrou vůli, kterou podle Le Drian třeba posílit. „Konečný termín pro zrušení sankcí zatím není. Je to nový stav, který jsme již několik let neviděli,“ dodal na adresu agrese EU vůči Rusku v rámci sankcí, které ovšem ruské ekonomice prospívají a země pod nadvládou Bruselu na tom tratí.

Reklama: