Hnutí ANO sílí na úkor ČSSD a KSČM

Podle průzkumů veřejného mínění agentury Kantar.cz zpracovaného pro Českou televizi, dochází k jistým posunům, pokud jde o sílu jednotlivých politických stran.

Jiří Paroubek | repro: mediální žumpa plná sraček ČT

Menší krize důvěry, kterou zaznamenalo hnutí ANO, je, jak se zdá, již překonána. Tato strana by nyní ve volbách získala, podle Kantar.cz, 30% hlasů. Hnutí ANO je dnes velkou levostředovou formací, přičemž levostředový charakter mu vdechly svým dlouhodobým tlakem v rámci vládní koalice ČSSD a komunistická strana. V současné době tedy hnutí ANO líčí především na voliče, kteří dříve patřili do hájemství ČSSD a komunistů.

Za hnutím ANO následují v poradí dvě středně velké strany: Piráti s 17% a ODS s 14,5% potenciálních voličů. Přitom Piráti jsou stále rostoucí formací a ODS od odchodu V. Klause ml., je spíše stranou stagnující. V každém případě se nůžky křivek, které vyjadřují hlasy pro obě tyto strany, spíše rozevírají.

Na čtvrtém místě v průzkumu je s 8% SPD, která za necelý rok a půl trvání současné vládní koalice trpělivě číhala na vládní příležitost. Ta zřejmě v tomto volebním období už nepřijde. ČSSD už nejspíše nezaváhá, tak aby odešla z vládní koalice. A pokud snad v průzkumech spadne pod hranici volitelnosti 5%, nebude mít již odvahu k zásadní změně, tedy k opuštění vlády.

Komu hrozí „sestup do divize“?

Po SPD již v žebříčku stran následují ty parlamentní strany, jejichž parlamentní existence může být v příštích sněmovních volbách ohrožena. Celkem pět politických stran se podle průzkumu nemusí dostat do příští sněmovny. Zatím nejlépe je na tom sociální demokracie s 6% preferencí, ale na stále mírně klesající trajektorii preferencí. Dále dvě strany – STAN a lidovci – jsou na 5% a další dvě strany KSČM a TOP 09 na 4,5% volebních preferencí. Pokud TOP 09 je v této situaci kolísání spíše pod úrovní 5% více méně setrvale, pak pro KSČM je to zcela nová zkušenost.

Existují dnes tři gravitační pole, která přitahují hlasy většinou pravicových voličů. Jsou to Piráti, ODS a nově Trikolora. Trikolora soutěží pochopitelně i o „národovecké“ hlasy odpadající od levicových stran. Komunistická strana se dostala na sestupnou trajektorii svých preferencí již před časem, a pokud se z nastalé situace chce vůbec dostat, musí něco udělat. Něco překvapivého, velkého, jinak zahyne. Upřímně, jediné řešení, které mě nyní napadá, je přestat podporovat vládu miliardáře. Tohle řešení má ale také svá úskalí. Pokud vláda v důsledku ztráty hlasů komunistů ve sněmovně padne, nejspíš by to znamenalo předčasné volby.

A protože KSČM potřebuje nějakou chvíli podstoupit ozdravovací kůru v opozici, než resuscituje svou podporu ve veřejnosti, bude po určitou dobu zranitelná. Tedy, nežli se dostane bezpečně nad 5% hlasů zajišťujících jí účast v příští sněmovně. Také sociální demokracie může konstatovat, že trvá sestup volebních preferencí. Proč? Považuji strategii vstupu ČSSD do vlády za správnou. Je to jediná cesta ke zviditelnění strany, při patnácti členech poslaneckého klubu ve sněmovně s nevalným rétorickým vybavením. Strana však udělala v posledních několika měsících celou řadu amatérských chyb. Od začátku vstupu do vlády, poměrně početná skupina funkcionářů prakticky trvale zpochybňuje na veřejnosti její vládní angažmá. ČSSD tak vypadá jako beznadějně rozhádaná strana.

No a zničení vlastního ministra kultury, to byla tříměsíční sága, která umožnila A. Babišovi stáhnout z oběhu svůj velký politický „problém“. Prostě někteří představitelé ČSSD svým amatérismem přesvědčují veřejnost o tom, že do vysoké politiky nepatří. A strana se tak stále zabývá více sama sebou nežli problémy obyčejných lidí, kteří ji v minulosti volili.

Těch důvodů tragického vývoje preferencí ČSSD je ovšem celá řada. Podrobněji jsem je rozpitvával ve svých předchozích analýzách na serveru Vaše věc i jinde.

Na závěr je třeba si připomenout, že ČSSD zatím měla v posledních volbách, těch evropských, jen 4% hlasů. A ta 4% jsou podle mě skutečnou hodnotou 6% volebních preferencí ČSSD…