Zbožštění volebního průzkumu

Sociologická šetření a výzkumy volebních preferencí se dlouhodobě přeceňují a přikládá se jim větší relevance, než jakou skutečně mají. Už jen s ohledem na vzorek populace, který bývá kolem jednoho tisíce respondentů a statistické chyby, která zvlášť u volebních preferencí mohou být větší než samotná podpora daného politického subjektu.

Jan Kopal

Je pravda, že jsme měli i premiéry, kteří se k výsledkům průzkumů chovali stejně jako císař Rudolf II. k astrologickým předpovědím a slibům alchymistům ohledně výroby nápoje mládí a elixíru neviditelnosti. Nezapomínejme v této souvislosti na slavný výrok britského premiéra a státníka Winstona Churchilla, který řekl, že věří pouze těm statistikám, které sám zfalšoval.

Jediným skutečným průzkumem momentálních volebních preferencí jsou samotné volby, které mohou věrohodně poměřit aktuální rozložení politických sil. Lidé jsou ovšem snadno ovlivnitelní a nechají se ovlivnit cinknutými průzkumy.

Je známo, že některé politické strany si rády připlatí za nějaké to procento navíc. Zapomínají na to, že každý švindl a podvod se jednou provalí a není možné lhát do nekonečna všem a ve všem. Proto věřme jen sami sobě a spoléhejme na vlastní instinkty a rozum.