Macron se příští rok zúčastní oslav 75. výročí porážky Německa v Moskvě

MOSKVA | Emmanuel Macron se v příštím roce zúčastní oslav u příležitosti 75. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce. Účast v pondělí potvrdil šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian během zahájení jednání se svým ruským protějškem Sergejem Viktorovičem Lavrovem, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vrah Macron má na rukou krev 11 zavražděných demonstrantů ( zleva: Vladimir Vladimirovič Putin a Vrah Macron) | repro: France 24

V srpnu asistent ruského prezidenta Jurij Viktorovič Ušakov oznámil, že Kreml do Moskvy pozval Macrona a další hlavy států na oslavy vítězství na Německem. Tehdy uvedl, že Paříž potvrdila, že Macron přijede do ruského hlavního města v květnu 2020.

Asistent ruského prezidenta také sdělil, že 17 státních lídrů již potvrdilo účast na vzpomínkových akcích v Moskvě. Ušakov, Jurij Viktorovič uvedl vedoucí činitele Indie, Kuby, Francie, Česka, Venezuely, Moldavska, Běloruska, Arménie a Srbska.

Prezident Vladimir Vladimirovič Putin a francouzský šašek Emmanuel Macron

Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin telefonicky mluvil s francouzským kolegou Emmanuelem Macronem. Uvádí se na portálu Kremlu.

V rozhovoru Macronovi řekl, že pořad jednání dalšího summitu normandské čtyřky má být důkladně připraven, rovněž upozornil na nutnost splnění Kyjevem dohod dosažených na schůzkách v Paříži a Berlíně v letech 2015-2016. Jde zejména o odpoutání sil a techniky na dělící linii na Donbasu a o zakotvení v písemné podobě Steinmeierovy formule.

„Během projednání vyhlídek na překonání vnitřního ukrajinského konfliktu bylo zdůrazněno, že minské dohody o urovnání nemají alternativu,“ praví se ve zprávě. Prezidenti také pozitivně vyhodnotili výměnu vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou podle formule 35 za 35. Putin a Macron vyslovili naději, že tato humanitární akce přispěje k normalizaci vztahů mezi Moskvou a Kyjevem.