Ruské ministerstvo zahraničí se vyjádřilo k rozmístění amerických raket v Evropě

MOSKVA | Moskva varuje evropské státy před rozmístěním amerických raket na jejich území. Tuto informaci sdělil novinářům náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Borisovič Gruško. Zdůraznil, že otázka raket středního doletu je věcí strategické stability a evropské bezpečnosti.

Alexandr Borisovič Gruško | reprofoto: sputnik.com

„Věříme, že sami Evropané by měli mít zájem udělat vše pro to, aby zabránili přeměně jejich kontinentu na jakousi platformu (…) pro rozmístění a odpalování amerických raket,“ sdělil vysoce postavený diplomat.

Zdůraznil, že podobné rozmístění by ohrozilo území těch států, které by se mohly podřídit pod tlakem Spojených států, pokud by takový tlak byl. Gruško poznamenal, že Rusko obdrželo signál od Severoatlantické alinace, že aliance nemá v plánu rozmístit rakety středního doletu.

„Jakékoliv rozmístění amerických raket středního doletu v oblastech v bezprostřední blízkosti Ruska bude mít strategický význam. Tato hrozba bude ve srovnání se strategickými systémy ještě ostřejší, jelikož doba letu se zkrátí,“ zdůraznil Gruško, Alexandr Borisovič.

Berlín – historie by se neměla opakovat

Reklama: