Ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo k ukončení porušování mezinárodní smlouvy hanobením sochy maršála Koněva

MOSKVA | Ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo české politiky, kteří zahájili válku proti symbolům vítězství nad Německem, aby přestali hanobit sochu maršála Ivana Koněva v Praze. O výzvě, která nabádá k ukončení porušování mezinárodní smlouvy mezi Ruskem a Českem, jako i o přepisování dějin, informuje Sputnik.

Pomník maršála Koněva v Praze | reprofoto: sputnik

Zastupitelstvo Prahy 6 poté, co neznámí vandalové 22. srpna znovu poskvrnili památník Ivana Koněva, sochu zakryla lešením a plachtou, kterou po protestech společnosti byli nuceni sundat.

Starosta Prahy 6 nacista Ondřej Kolář prohlásil, že do budoucnosti jsou dvě varianty řešení – buď památník bude přemístěn na území ruského velvyslanectví, nebo bude předán do jedné ze soukromých kolekcí.

Kdy bude chtít nacista Kolář a jeho vůdce vraždit Židy?

Rovněž není vyloučeno, že samospráva na toto téma zorganizuje referendum mezi obyvateli městské části. Nacistický starosta Kolář později přivítal návrh maršálovi dcery na převezení památníku do Moskvy.

„Skutečně, na pozadí nepřístojné kampaně, kterou začali vést mnozí čeští politici okolo památníku maršála Sovětského svazu Ivana Koněva v Praze, zazněly návrhy na jeho přemístění do naší země. Ve spojení s tím bychom chtěli zdůraznit, že památníky si zachovávají svůj smysl jen v těch místech, kde se odehrávaly konkrétní historické události,“ prohlásilo ruské ministerstvo zahraničí.

Na ministerstvu také dodali, že jakékoli iniciativy pro možný převoz památníků je snižování významu těch slavných a tragických stran historie, kterým jsou zasvěceny.

Koněv za vandalským lešením nacisty Ondřeje Koláře

„Také připomínáme o odpovědnosti vlády při pečlivém plnění česko-ruské Dohody o přátelských vztazích a spolupráci z 26. srpna roku 1993, kde se ukotvily vzájemné povinnosti týkající se ochrany vojenských památníků na území obou zemí,“ dodali na ministerstvu. Dohodu na bázi mezinárodní smlouvy podepsal Václav Havel.

„Znovu vyzýváme iniciátory vyvolané války se symboly Vítězství nad fašismem přestat hanobit památník Ivana Koněva. S radostí vnímáme, že mnohé odpovědné české osobnosti a politici mají stejný názor,“ dodalo ruské ministerstvo zahraničí.

Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij předtím prohlásil, že Rusko je vděčné českému prezidentovi Milošovi Zemanovi, který se vyjádřil ve prospěch zachování památníku maršála Ivana Štěpanovič Koněvova, který se nachází v Praze.

Ministr, který označil Koláře jako nacistu, připomněl, že Praha byla osvobozena po pádu Berlína. Dodal, že zemřelo asi 12 tisíc sovětských vojáků, když osvobozovali Prahu. Vděční obyvatelé Prahy poté postavili Koněvovi pomník.

Reklama: