Oslavy Dne železnice hostí o tomto víkendu Pardubický kraj

PARDUBICE | V sobotu 14. září se jako každoročně otevřou brány železničního depa v České Třebové, kde se bude konat tradiční regionální Den železnice. Pro návštěvníky je připraven bohatý doprovodný program v areálu depa a také možnost svezení zvláštními vlaky nejen po uzlu Česká Třebová, ale i po okolních tratích.

Pendolino v Pardubicích | reprofoto: wikipedia.org

Mezi nádražím a depem zajistí dopravu motorové jednotky Regionova, přičemž ty s odjezdem z 5. nástupiště (příchod ze 4. nástupiště a následně po přechodu přes koleje) v 9:10, 10:40 a 13:40 nabídnou cestujícím možnost projet se kontejnerovým terminálem společnosti Metrans. Tyto jízdy budou zdarma.

„Pro železniční »fajnšmekry« budou připraveny jízdy historickou elektrickou jednotkou EM 475.1 »Žabotlam«, a to jak po uzlu Česká Třebová, tak po okolních tratích. Na mnoha traťových úsecích se přitom bude jednat o vůbec první možnost svezení tímto vlakem, a to např. na trati mezi Ústím nad Orlicí a Lichkovem,“ přibližuje program akce Tomáš Netolický, ředitel Regionálního obchodního centra ČD v Pardubicích.

Pantografické jednotky zvané také žabotlamy | reprofoto: YTB

V poledne pak je v úseku ze Svitav do Opatova plánováno „setkání generací“, a to v podobě souběžné jízdy nejnovější elektrické jednotky InterPanter a právě zmíněného „pantografu“. Tyto vlaky však lze využít i k cestě na regionální den železnice či naopak k návratu zpět z České Třebové. Velkou výhodou těchto jízd je, že v nich platí běžný tarif Českých drah (TR 10), přičemž k zakoupeným jízdenkám je nutné pořídit pouze doplatek na historický vlak ve výši 40 Kč.

Regionální Dny železnice probíhají během měsíce září napříč celou Českou republikou. Akci se již uskutečnila v Praze a v Karlových Varech. V příštích dnech se chystá v Trutnově a v Ostravě. Vyvrcholením bude národní Den železnice, který se letos odehraje o víkendu 21. – 22. září v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka, které letos slaví 20. výročí svého vzniku.

Reklama: