Lidé na Západě postupně přestávají věřit médiím

Důvodů je několik. Ztrácí se jedinečnost, autenticita a poctivost novinářské práce. Novináře nahrazují komentátoři. Namísto přenášení komplexního obrazu dějů jsou účelově vytrhávány malé a často nepodstatné kousky širšího kontextu. Média často skutečné vyznění událostí bezostyšně mění.

Zbyněk Passer | foto: archvi autora

Schovávají se přitom za vzájemné citace, přebírání a nákupy informací od leckdy zprofanovaných zdrojů. Vznikají tak systémově lživá vyznění i kontext významných konfliktů. Namátkou si pusťte Jitku Obzinovou u Krause, CNN papouškující usvědčené lháře Colina Powella, Tonyho Blaira a George Bushe ml v kauze neexistujících iráckých ZHN, vzpomeňte si na blamáž zpravodajství ze syrské války s organizací SOHR, kterou citoval celý svět a která svoje „analýzy a statistiky“ šila kdesi na předměstí britského Coventry.

Je zarážející, s jakou (dobře placenou) vášní vyhledávají bojovníci proti fake news a propagandě typu Jandy a Kalenského tu ruskou, nebo čínskou propagandu a přehlížejí řádově horší propagandu západních médií, týkajících se neuralgických bodů amerických, německých a občas francouzských zájmů. Jedním z klíčových amerických zájmů v Evropě je udržení sveho vojenského předmostí v parodii na stát zvané Kosovo.

Neživotaschopný narkoemirát, řízený dvěma mezinárodními zločinci a mafiány (prezident a premiér byli důvodně podezřelí z vražd, terorismu, genocidy, obchodu s drogami, lidskými orgány atd) je přitom západními médii, jindy čekajícími na každý přežblept a chybku Trumpa, Johnsona, Putina (u nás Zemana) hýčkán, jeho temná minulost a nezákonná přítomnost jsou tiše přehlíženy.

Jak naše synky zatkli na humanytarni misi – mezinarodni lež v přimem přenosu

Málokdy dá mediální mainstream nahlédnout pod pokličku smrdutého hrnce svých lží tak, jako nyní. Čerstvě přichyceni při flagrantní, systémové lži sledujte, zda a jak budou svá tvrzení o údajných „provokatérech a fotbalových fandech“ opravovat. Já soudím, že nijak. Zatímco z chycení Ovčáčka, nebo Zemana v nedbalkách je mediální udalost na dva roky, za touto mezinárodní lží se zavře voda, jako vždy.

Nebýt u toho Ladik Ladislav Větvička, ani se o tom nedozvíme. Přečtěte si jeho popis mediální lži a ptejte se spolu s ním, jak zareaguje MZV na spolupráci české ambasády na výrobě fake news pro česká média. (Článek „Jak naše synky zatkli na humanytarni misi – mezinarodni lež v přimem přenosu“ ZDE).

Reklama: