Miloš Zeman v Srbsku: Mám rád Srbsko a nemám rád Kosovo

BĚLEHRAD – PRAHA | Český prezident Miloš Zeman přijel na návštěvu Srbska, kde po příletu do Bělehradu prohlásil, že nemá rád Kosovo. Srbsko přitom neuznává nezávislost Kosova, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Aleksandar Vučić vítá Miloše Zemana v Bělehradě | repro: FB (Hrad)

Miloše Zemana na letišti přivítal prezident Aleksandar Vučić. „Mám rád Srbsko a Srbů. A nemám rád Kosovo, „vyjádřil se Zeman, kterému Vucić vzápětí poděkoval za jeho slova.

Česká republika je mezi 23 státy Evropské unie, které uznaly nezávislost Kosova poté, co se v roce 2008 osamostatnilo od Srbska po krvavé válce. I Spojené státy uznaly nezávislost Kosova, ale Rusko a Čína zastávají stejně jako Srbsko opačný postoj.

Prezident Miloš Zeman je od úterka na státní návštěvě Srbska. Spolu se čtyřmi ministry a podnikatelskou delegací budou jednat mimo jiné o ekonomice. V plánu je i setkání s Čechy žijícími v Srbsku, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Srbský prezident Aleksandr Vučić se v říjnu zúčastní setkání prezidentů V4 v Lánech. Konkrétně 2. a 3. října proběhne v Lánech zasedání zemí Visegrádu. Zatímco v prvním dnu budou rokovat pouze prezidenti zemí V4, další den se k nim přidají i představitelé balkánských zemí.

Zeman pozval srbského prezidenta Aleksandra Vučiće, Boruta Pahora ze Slovinska a chorvatskou prezidentku Kolindu Grabar Kitarovič. Tématem by měly být nejen vztahy mezi Evropskou unií a Balkánem, ale také vývoj EU po volbách do Evropského parlamentu, které se uskutečnily v letošním roce.

Reklama: