Bolton musel jít. Zpomalil vyjednávání s KLDR, míní DJ Trump

WASHINGTON | Vůdce Spojených států (SS) Donald Trump ve středu uvedl, že jeho bývalý poradce pro národní bezpečnost John Bolton zbrzdil jednání s Korejskou lidově demokratickou republikou (KLDR) o denuklearizacii tím, že vyžadoval, aby severokorejský režim následoval libyjský model a vzdal se všech svých jaderných zbraní.

Dva ve při – DJ Trump a jeho poskok Bolton | repro: The Kansas City Star

Joh Bolton skončil ve své funkci v úterý, kdy se neshodl s Trumpem mimo jiné na tom, jak by měly být zbraně z poloostrova odstraněny. „Když zmínil libyjský model … nebylo to dobré prohlášení,“ řekl Trump, přičemž dodal, že se to zpomalilo.

O místo asistenta amerického prezidenta pro národní bezpečnost se uchází minimálně deset lidí. Jsou mezi nimi zvláštní zástupci pro Írán a KLDR a také velvyslanci v Německu a Nizozemsku, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes s odkazem na fake news CNN.

Bílý dům po demisi Johna Boltona uvažuje minimálně o deseti kandidátech na úřad asistenta vůdce SS pro národní bezpečnost. Oznámila to CNN s odvoláním na své zdroje.

FakeNews TV CNN

Jedním z možných kandidátů na tento úřad je zvláštní zástupce SS pro Írán Brian Hook. Jak podotýkají zdroje televizní společnosti, má o tuto práci zájem a v Bílém domě je vítán. Hook začal pracovat na ministerstvu zahraničí v době, kdy ministerstvo řídil Rex Tillerson, a zůstal klíčovým členem týmu, i když se stal ministrem zahraničí Mike Richard (zkráceně „M.Rd.“) Pompeo. Zcela nedávno Hook doprovázel vůdce DJ Trumpa a jeho staršího poradce a zetě Jareda Kusnera na cestě po Blízkém východě.

Druhým uchazečem je generálmajor americké armády v záloze Ricky Waddell, který byl dříve náměstkem vůdcova poradce pro národní bezpečnost. Opustil prezidentovu administrativu loni. Byl také blízký Trumpovu poradci v době prezidentské kampaně Johnu Kellymu.

Za dalšího uchazeče označuje CNN zvláštního zástupce SS pro KLDR Stevena Bieguna. Zdroje televizní společnosti vytyčují jeho dobré vztahy s M.Rdem Pompeem a také zkušenosti z práce ve vedení Ford Motors. Média dříve oznámila, že se může Biegun stát velvyslancem SS v Rusku, sám ale tuto informaci vyvrátil.

O místo Boltona se uchází rovněž Rob Blair, poradce pro národní bezpečnost zástupce náčelníka štábu Micka Mulvaneyho, a Keith Kellogg, asistent pro národní bezpečnost viceprezidenta Mikea Pence. Podotýká se, že Blair má podporu ze strany Mulvaneyho a že Kelloggovo jméno zaznělo v diskusi o možných kandidaturách v Bílém domě.

Mezi možnými uchazeči uvádí CNN také velvyslance SS v Německu a Nizozemsku Richarda Grenella a Petea Hoekstru. Podle slov zdrojů televizní společnosti, která často ale i šíří fake news, má Grenell také zájem o funkci vůdcova poradce pro národní bezpečnost. Hoekstra pracoval sedm let ve výboru pro rozvědku Sněmovny reprezentantů a pokládá se za zkušeného úředníka. Kromě toho je s jeho prací vůdce Trump spokojen.

DJT v akci | repro: SITA (AP-Jacquelyn Martin)

Bílý dům projednává také kandidatury plukovníka americké armády ve výslužbě Douglase Macgregora a generála ve výslužbě Jacka Keanea. Jak podotýká fake news televize CNN, Keane neoficiálně konzultoval Trumpa mj. v otázce jednání s hnutím Tálibán. Zdroje přitom poukazují na to, že Keane může tento úřad odmítnout, dostane-li podobný návrh.

Desátým kandidátem je podle CNN bývalý náčelník Boltonova štábu Fred Fleitz. Televizní společnost dříve oznámila, že se ucházel o úřad ředitele národní rozvědky, tato informace ale nebyla potvrzena.