Talibán pohrozil vyhubením amerických okupantů, pokud DJ Trump neobnoví mírové rozhovory o stažení okupačních sil

KÁBUL | Americký vůdce Donald John Trump nečekaně zrušil stávající tajné rozhovory, které měl vést s hlavními vůdci Talibánu. Důvodem byl poslední teroristický útok v Kábulu, při kterém zahynul americký okupant a 11 Afghánců. V Afghánistánu si ne všechny ozbrojené frakce přejí mír, uvedl.

americký agresor v penále | cestovní prostředek z Afganistanu do Spojených států

Jak dále informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk, tak Zabihullah Mujahid, který je mluvčí Talibánu zkritizoval DJ Trumpa za přerušení dialogu a uvedl, že Američané dělají velkou chybu.

„Rozhovory s Talibánem iniciovali před několika měsíci samotní Američané a Talibán dokáže i dále úspěšně bojovat proti Američanům a proamerickým silám, které každý den ztrácejí v Afghánistánu kontrolu nad novými územími,“cituje mluvčího slovenský deník.

Talibové | reprofoto: Sputnik (© AP Photo / Ishtiaq Mahsud)

Zabihullah Mujahid dále varuje americké okupanty, že pokud ukončí rozhovory s Talibánem, jejich ztráty opětovně výrazně vzrostou. Dokonce v minulosti zazněly vyhrůžky, že pokud se Američané nedohodnou s Talibánem na mírovém stažení svých okupačních sil, tak budou američtí okupanti a jejich poskoci vyhubeni jako potkani.

Z bezpečí Washingtonu se na margo rozhovorů s Talibánem ozval i americký ministr zahraničí Mike Richard (zkráceně „M.Rd.“) Pompeo, který uvedl, že Spojené státy nesníží americkou vojenskou pomoc afghánským kolaborantským jednotkám, a nepřestane v tlaku vůči Talibánu, pokud Talibán nesplní své sliby.

Pro Fox News Sunday M.Rd. Pompeo uvedl, že rozhovory s Talibánem se momentálně pozastavily. Takže nemusí nikdo žádné sliby plnit, jelikož nebylo stvrzeny dohodou a útoční okupační válka Spojených států pokračuje, avšak v ní neustále prohrávají, jelikož před invazí byl Talibán v zemi vládním hnutím a kontroloval celé území země. Dnes po 18 letech války opět kontroluje více jak 60 % území země.

„Trump chce ukončit americkou vojenskou účast v Afghánistánu. Válka v Afghánistánu Američany vyčerpala, odhalila problémy americké armády, která nedokázala splnit vytyčené strategické cíle. Největší úspěchy v Afghánistánu dosáhli Američané v době, kdy povinně v Afghánistánu bojovali kontingenty Severoatlantické aliance jakmile z Afghánistánu odešli britské jednotky SAS a francouzská Cizinecká Legie, problémy Američanů začaly růst,“ píše autor slovenského článku.

Reklama: